Pieniądze z kasy mieszkaniowej

Pytanie:

"W tym roku muszę wykorzystać pieniadze oszczędzane w kasie mieszkaniowej. Wykorzystałem w czasie oszczędzania przysługujące mi prawo do odliczeń od podatku z tego tytułu. Mam zamiar kupić działkę budowlaną, której część chciałbym wydzielić i sprzedać. cześć działki zostawiłbym dla siebie. Chciałbym na zakup tej działki wziąć kredyt, ponieważ cena zakupu oraz koszty związane z uzbrojeniem, podziałem itp. znacznie przekraczają środki z kasy. Czy w takim przypadku wypełnię warunki konieczne do tego, by urząd skarbowy nie zażądał zwrotu odliczonego podatku?"

Odpowiedź prawnika: Pieniądze z kasy mieszkaniowej

Celami mieszkaniowymi, w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (art. 8 ust. 2), są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, 

  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, 

  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania, 

  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3, 

  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy

Jeśli więc środki z kasy mieszkaniowej zostaną wydatkowane (obok kredytu) na nabycie tej części działki budowlanej, jaka będzie przeznaczona pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego dla osoby oszczędzającej dotąd w kasie, to nie trzeba zwracać wykorzystanej ulgi podatkowej. Środkami z kasy mieszkaniowej nie można natomiast finansować zakupu tej części działki, która jest przeznaczona do odsprzedaży.

Po zakończeniu fazy systematycznego gromadzenia oszczędności kasa mieszkaniowa zawiadamia posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego o nabyciu przez niego uprawnień do otrzymania kredytu (art. 12 ust. 1). Posiadacz rachunku może wówczas:

  1. złożyć wniosek o udzielenie kredytu na cele mieszkaniowe i wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności wraz z uzyskanym kredytem przeznaczyć na cele mieszkaniowe,

  2. wycofać zgromadzone oszczędności z kasy mieszkaniowej bez zaciągania kredytu i przeznaczyć je na cele mieszkaniowe. Wycofanie oszczędności może również wynikać z faktu, że kasa mieszkaniowa może odmówić udzielenia kredytu (art. 12 ust. 4 ustawy).

W przypadkach, o których mowa w pkt 1 i 2, wycofanie oszczędności i przeznaczenie ich na cele mieszkaniowe, wymienione w art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach... nie powoduje utraty ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania. W sytuacji, gdy osoba wycofująca oszczędności złoży oświadczenie, że wycofane oszczędności zostaną wydatkowane zgodnie z celem systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę mieszkaniową, bank prowadzący kasę nie pobierze zaliczki na podatek dochodowy. Należy jednocześnie zauważyć, iż w przypadku przeznaczenia wycofanych oszczędności na cele wymienione w art. 8 ust. 2, przysługujący podatnikowi limit odliczeń na inwestycyjne cele mieszkaniowe, określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostanie pomniejszony o kwoty odliczone w czasie gromadzenia oszczędności.

Jeżeli natomiast podatnik zerwie umowę o kredyt kontraktowy przed zakończeniem okresu systematycznego oszczędzania - nie wypełniając tym samym dyspozycji art. 26 ust. 1 pkt 5a ustawy  o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie został dopełniony obowiązek systematycznego gromadzenia oszczędności w całym okresie zadeklarowanym w umowie o kredyt kontraktowy - utraci prawo korzystania z odliczenia, o którym mowa w powołanym przepisie. Wówczas niezależnie od tego, czy wycofane oszczędności zostaną, czy nie zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe wymienione w art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, podatnik musi zwrócić ulgę. Zwrot ulgi polega na doliczeniu wcześniej odliczonych kwot z tytułu gromadzenia oszczędności do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności.

Problemy poruszone w pytaniu były wielokrotnie przedmiotem odpowiedzi serwisu e-prawnik.pl, oto niektóre z nich:


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika