Umowa pożyczki gotówkowej udzielona za granicą RP

Pytanie:

"W maju 2004 r. pożyczyłem od obywatela Polski mieszkającego od kilku lat w Holandii, prowadzącego własną działalność gospodarczą, sumę w wysokości 30.000 euro. Na wspomnianą okoliczność sporządzono umowę pożyczki w formie pisemnej. Termin zwrotu określono na dzień 31.08.2008 r. W ww. dniu zobowiązałem się oddać całą sumę plus odsetki w wysokości 10 % w stosunku rocznym. Pieniądze w maju 2004 r. zostały mi przekazane w gotówce w Amsterdamie i zgodnie z umową mam oddać w Amsterdamie. Od wspomnianej pożyczki nie opłaciłem w Polsce podatku PCC. Pieniądze przywiozłem fizycznie do Polski i generalnie zamierzam je fizycznie wywieść z Polski plus odsetki, bo jak wcześniej wspomniałem zbliża się termin spłaty. Za wspomnianą sumę 30.000 euro w lipcu 2004 uregulowałem swoje zobowiązania finansowe w Polsce wobec Banku z tytułu zaciągniętego kredytu z roku 2001. Po prostu jednorazowo spłaciłem cały kredyt przez wpłatę wspomnianych wcześniej 30 000 euro (oczywiście po przewalutowaniu). Na jakie konsekwencje prawne się narażam, ujawniając ten fakt przed organami skarbowymi w Polsce w czasie obecnej kontroli za lata 2003-2004? Po pierwsze brak opłaty PCC, po drugie, czy sam fakt przywiezienia takiej sumy w gotówce w tamtym okresie naraża mnie teraz na odpowiedzialność karną lub inną? Czy np. fakt, że wspomnianą sumę pożyczyłem od obywatela np. Holandii skutkowałby jakąkolwiek różnicą?"

Odpowiedź prawnika: Umowa pożyczki gotówkowej udzielona za granicą RP

Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne (np. umowa pożyczki) podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą (np. pieniądze znajdujące się za granicą) w przypadku, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Zatem, mimo iż nabywcą pieniędzy na podstawie umowy pożyczki jest osoba zamieszkała w Polsce, to jeżeli pieniądze w momencie zawierania umowy pożyczki znajdowały się poza granicami Polski i umowa pożyczki również została zawarta poza granicami Polski, to taka umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w Polsce. Nie ma przy tym znaczenia kto był pożyczkodawcą. Zasady te obowiązywały również w stanie prawnym na rok 2004.

 

Odnośnie przewozu pieniędzy przez granicę należy wskazać, iż w stanie prawnym na rok 2004, zgodnie z art. 18 ust. 1 Prawa dewizowego, rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę państwa byli obowiązani zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej wykonującym kontrolę celną, przywóz do kraju złota dewizowego lub platyny dewizowej, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro.

 

Sankcję za niedopełnienie powyższego zobowiązania przewidywał art. 106f Kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym: kto wbrew obowiązkowi nie zgłasza organom celnym lub organom Straży Granicznej wykonującym kontrolę celną przywozu do kraju wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Jednakże mając na uwadze, iż karalność wykroczenia co do zasady ustaje, jeżeli od jego popełnienia upłynął rok, wykroczenie popełnione w 2004 r. nie będzie podlegało karze.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika