Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Umowa współpracy

Pytanie: Jakiego rodzaju umowę powinny zawrzeć dwie firmy, które nawiązują współpracę polegającą na tym, że pracownicy jednej na majątku i z materiałów drugiej produkują wyroby, na które zamówienia ma również ta druga firma i ona je będzie sprzedawać? Praktycznie więc rozliczenie między tymi firmami obejmować będzie tylko robociznę naliczaną według umówionej ceny wykonania jednostki wyrobu. Czy uzyskiwanie przez firmę przychodu z tytułu sprzedaży pracy swoich pracowników innej firmie jest ujęte odrębnie w PKD i wymaga zarejestrowania? Jaka w tym przypadku jest stawka podatku VAT? Czy może zgodnie z prawem funkcjonować firma, która całość przychodu uzyskuje tylko ze sprzedaży pracy swoich pracowników?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W obrocie gospodarczym bardzo wiele przedsiębiorstw funkcjonuje poprzez „sprzedaż pracy swoich pracowników”. W praktyce istnieją jednak takie firmy, które w działalności w ogóle nie korzystają z własnych środków materiałowych, ale świadczą usługi na rzecz kontrahentów na ich materiale, a ponadto korzystają również z ich środków (np. maszyn, urządzeń, itp.).

Z pytania można wywnioskować, że prowadzona przez podatnika działalność nie ma nic wspólnego z pośrednictwem pracy, lecz że firma podatnika świadczy usługi na rzecz innego kontrahenta poprzez pracę jej pracowników. Należy bowiem zwrócić uwagę, że pod symbolem 74.50.A PKD (Działalność związana z pośrednictwem pracy) sklasyfikowano min.  wynajmowanie do pracy własnych pracowników przez podmioty gospodarki narodowej innym podmiotom na podstawie umowy. Można się jednak domyślać, że w pytaniu chodzi po prostu o umowę, zawartą przez dwa niezależne podmioty gospodarcze, w ramach której jeden podmiot wykona na rzecz drugiego podmiotu usługę (wyprodukuje towar), za pomocą swoich pracowników, których temu drugiemu podmiotowi nie będzie wynajmować. Dla ważności takiej umowy nie ma znaczenia, że jej przedmiot zostanie wykonany w części lub w całości na materiale i majątku zlecającego.

Z pytania nie wynika, co ma być dokładnie przedmiotem umowy, a może to mieć znaczenie dla określenia charakteru umowy między stornami. Umowa ta będzie zbliżona z pewnością do umowy dostawy, przez którą art. 605 Kodeksu cywilnego rozumie zobowiązanie się dostawcy do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie oraz zobowiązanie się odbiorcy do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny. Strony mogą zawrzeć każdą umowę współpracy, która będzie określała ich wzajemne prawa i obowiązki, nawet taką, która nie została określona w Kodeksie cywilnym ani w żadnym innym akcie prawnym (tzw. umowa nienazwana).

Jeśli przedmiotem usługi będzie wyprodukowanie towarów dla kontrahenta, usługi te będą opodatkowane podstawową stawką podatku VAT (22%).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Umowa współpracy

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 7
  • 0
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Zasady prowadzenia współpracy między firmami

    Jakie są formy współpracy z firmą zagraniczną w dziedzinie przedstawicielstwa danej firmy na terenie naszego kraju, gdzie szukać przepisów regulujących taką współpracę?

  • Wypowiedzenie umowy o współpracy

    W umowie o współpracy mam zapis, że każda ze stron może rozwiązać umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego. (...)

  • Reprezentacja prezesa na posiedzeniach zarzadu sp.

    Czy Prezes Zarządu może być reprezentowany przez swojego pełnomocnika na posiedzeniach zarządu? Co na ten temat mówi art. 201 kodeksu spółek handlowych? Jeżeli (...)

  • Sposób liczenia terminów

    Którego dnia upływa miesięczny termin wypowiedzenia umowy cywilnej (umowa współpracy) wręczonego kontrahentowi 03.06.2011? Czy to 30.06.2011, a może 03.07.2011, czy (...)

  • Prawnik w spółce akcyjnej

    Zarząd spółki zatrudnia prawnika na stanowisku dyrektora Zarządu. Z usług dyrektora jako prawnika i pracownika korzysta również rada nadzorcza , co jest powodem nieporozumień (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane