Usługa ściągania długów a stawka podatku VAT

Pytanie:

"Nasza firma m.in. zajmuje się windykacją wierzytelności. Przyjmujemy zlecenia zarówno od firm, jak i osób prywatnych. Za każde zrealizowane zlecenie wystawiamy faktury VAT. Do tej pory faktury za nasze usługi (prowizja określona procentowo od odzyskanej kwoty) wystawialiśmy ze stawką 22 % VAT i symbolem PKWiU 74.84.12. W załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług w poz. nr 3 punkt 5 widnieje zapis, iż usługa ściągania długu oraz factoringu jest zwolniona z podatku VAT. Jaka powinna być prawidłowa stawka podatku VAT oraz symbol PKWiU?"

Odpowiedź prawnika: Usługa ściągania długów a stawka podatku VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy stanowiącego wykaz usług zwolnionych od podatku znajdują się usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji J ex (65-67). Jednocześnie określone zostały usługi, które nie korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Do usług tych – niekorzystających ze zwolnienia – ustawodawca zaliczył m.in. usługi ściągania długów, co wyłącza zastosowanie do przedmiotowych usług zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

 

Jak stanowi art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Ściąganie długów jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie spełnia znamion definicji dostawy towarów wynikającej z art. 7 ust. 1, w związku z czym uznać należy, że czynność ta jest świadczeniem usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

 

Zgodnie z art. 41 ust. 1, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie natomiast do art. 41 ust. 13 ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

 

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż wykonywane przez podatnika usługi windykacyjne (ściągnie długów) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 29 czerwca 2006 r., sygn. 1471/NUR2/443-133/2/06/JP).

 

W takiej sytuacji klasyfikacja PKWiU usługi ściągania długów nie ma znaczenia dla podatku od towarów i usług (nie trzeba podawać klasyfikacji na fakturze VAT), w przypadku jednak gdyby podatnikowi zależało na prawidłowej klasyfikacji, należy zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego (93-176 Łódź, ul. Suwalska 29), który na złożony wniosek powinien dokonać prawidłowej klasyfikacji.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jerzy Halama 2012-03-03 20:09:45

    Jeżeli przedstawiciele tej firmy wyczytali w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług w poz. nr 3 punkt 5, iż usługa ściągania długu oraz factoringu jest zwolniona z podatku VAT, to może byłoby korzystnie dla nich jak i ich klientów, aby na jakiś czs zrezygnowali ze świadczenia usług windykacji wierzytelności, a w tym czasie zdali maturę?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika