Usługi rzeczoznawstwa a zwolnienie z VAT

Pytanie:

"Wykonuję w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi jako rzeczoznawca majątkowy, w tym na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jestem zarejestrowany jako płatnik podatku VAT. Moje obroty jednak nigdy nie przekraczają ustalonego w art. 113 ustawy o VAT limitu sprzedaży do zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy w świetle powyższego mogę skorzystać ze zwolnienia podmiotowego i z nowym rokiem (podatnikiem podatku VAT jestem ok. 5 lat) mogę przestać być podatnikiem podatku VAT? Czy też usługi rzeczoznawstwa majątkowego (wycena nieruchomości) z uwagi na rodzaj usług bez względu na wysokość obrotów muszą być opodatkowane VAT? Czy w przypadku możliwości rezygnacji z bycia podatnikiem VAT od zakupionych środków trwałych, np. od zakupu komputera, od którego odliczyłem podatek VAT, muszę dokonać jego korekty?"

Odpowiedź prawnika: Usługi rzeczoznawstwa a zwolnienie z VAT

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Jak stanowi art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Zatem, o ile podatnik VAT był podatnikiem VAT przez okres dłuższy niż 3 lata i jednocześnie jego wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, to taki podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują kierowania do urzędu skarbowego specjalnego wniosku w sprawie skorzystania ze zwolnienia podmiotowego. Należy jednak podkreślić, że przepis art. 96 ust. 12 ustawy o VAT nakłada na podatnika obowiązek zgłaszania urzędowi skarbowemu wszelkich zmian danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Zatem podatnik, który podejmie decyzję o skorzystaniu z przysługującego mu na mocy art. 113 ust. 11 ustawy prawa ponownego zwolnienia od podatku od towarów i usług, obowiązany jest zgłosić tę zmianę urzędowi skarbowemu, składając w tym celu formularz VAT-R ze wskazaniem miesiąca, od którego zamierza korzystać ze zwolnienia (tak: Informacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z dnia 31 stycznia 2005 r., sygn. PP/443-1/05).

Wykaz rodzajów dostaw i usług, do którego nie stosuje się zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zawiera art. 113 ust. 13 ustawy. Wskazuje on m. in. na świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie, ale nie wskazuje na usługi rzeczoznawców, dlatego należy przyjąć, iż rzeczoznawcy mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Przepis art. 113 ustawy o VAT ani inne przepisy ustawy o VAT nie przewidują konieczności dokonania korekt odliczonego VAT w przypadku skorzystania przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy o VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika