Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Usługi transportu międzynarodowego a VAT

Pytanie: Firma nasza otrzymała zlecenie od hiszpańskiego kontrahenta przetransportowania towarów z Ukrainy (stacja nadania) do Hiszpanii. Transport odbywał sie tranzytem przez Polskę (Korczowa-Cieszyn). Według mojej wiedzy należy w/w usługę zaliczyć do transportu międzynarodowego i czy w związki z tym na fakturze dla kontrahenta w opisie usługi winno znajdować się: trasa tranzytu przez Polskę (stawka VAT 0%) i trasa poza granicą Polski (nie podlegajaca VAT), czy też całość uznać jako transport międzynarodowy i podciągnąć pod stawkę VAT 0%?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega jedynie trasa tranzytu przez Polskę - stawka 0% stosuje się tylko do odcinka krajowego.

Słuszną jest teza, że opisana usługa stanowi usługę transportu międzynarodowego, podlegającą w Polsce opodatkowaniu stawką 0% (art. 23 ust. 1 w zw. z ust. 3 pkt 1 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług).

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlegają usługi świadczone na terytorium kraju, zatem w tym przypadku kluczową kwestią jest określenie miejsca świadczenia usługi. Zasadą ogólną jest, że miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT), zatem na terytorium kraju wykonywana jest usługa transportu w takim zakresie, w jakim trasa przebiega przez jego terytorium i jedynie w tej części podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Zważywszy powyższe, prawidłowym jest sposób wystawienia faktury z rozdzieleniem jej opisu na część wykonywaną na terytorium kraju (opodatkowana stawką 0%) i poza terytorium kraju (można tu zawrzeć adnotację: nie podlega opodatkowaniu VAT, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Podkreślić jednak należy, że z faktu iż transport międzynarodowy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju, w którym ma miejsce świadczenie usługi, nie oznacza, że poza terytorium RP usługa nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Innymi słowy, formalności związane z VATem dotyczą każdego z państw, przez terytorium którego dokonywany jest transport. W pozostałych krajach Unii, stosownie do VI Dyrektywy, kwestia ta jest uregulowana podobnie jak w Polsce (dokładniej: z zastosowaniem stawki 0% lub też usługi te są zwolnione ale z zachowaniem prawa do odliczenia VAT naliczonego).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Usługi transportu międzynarodowego a VAT

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 4
  • 5
  • 7
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • M.Panasiak

    ocena usługi:

    Konkretnie,rzeczowo,profesjonalnie.Wielka oszczędność czasu oraz komfort w czytaniu opini w domowym zaciszu z możliwością korekty.Serdecznie dziękuję oraz Bardzo,bardzo polecam!!!
  • Joanna

    ocena usługi:

    Szybka, profesjonalna i wyczerpująca odpowiedź. Polecam
  • agronet1

    ocena usługi:

    Opinia fachowa i rzetelna.Także ekspresowa.W pełni wyjaśniła mój problem. Polecam.Wiesław
  • andrzej

    ocena usługi:

    Korzystalem z porad e-prawnikow 2 razy.Jestem zadowolony z ich uslug.Konkretnie i profesjonalnie. Polecilem znajomym.Dziekuje
  • Mikola

    ocena usługi:

    Opinię otrzymałam ekspresowo, była b.fachowa,rzetelna, rozwiała moje wątpliwości.Wyjaśnienie było mi bardo pomocne,bo pozwoliło mi uświadomić, że przepisy prawne dot. mojego problemu nie są spójne i nie ma sensu je stosować jeśli nie są w konsekwencji skuteczne.(umowa najmu okazjonalnego dla cudzoziemca).
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia Bardzo rzetelna, fachowa.Oszczędność czasu, pieniędzy.. Dziękuję i polecam!!!
  • Basia

    ocena usługi:

    Porada udzielona ekspresowo, bardzo przydatna i wyczerpujaca.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Szeroka a zarazem konkretna opinia. Gorąco polecam
  • Ewa

    ocena usługi:

  • Mariusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię,polecam wszystkim będącym w kłopotach.Szybka,profesjonalna odpowiedź z uzasadnieniem.Oszczędność czasu i pieniędzy.Nie bójcie się,tam naprawdę pracują ludzie którzy się znają na tym co robią. Mariusz
  • Marzanna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną opinię, pomoże mi ona w dalszym załatwianiu moich spraw. Będę Was polecać moim znajomym. Pozdrawiam Marzanna
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam. Małgorzata.
  • Ewa

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta, bardzo szybka obsługa. Polecam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, jestem zadowolony.
  • Roman

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane