Wykreślenie z rejestru podatnika VAT UE

Pytanie:

"Czy istnieje jakiś tryb pozbawienia podatnika numeru NIP EU? Będąc na kontrakcie zagranicznym, dostałem pismo do domu, że przestałem być podatnikiem VAT EU. Co to oznacza w praktyce dla mnie, czy nie mogę już wystawiać faktur VAT EU? Czy podatek VAT zapłacony w Polsce, ale na roboty wykonane zagranicą, przepada mi bezpowrotnie?"

Odpowiedź prawnika: Wykreślenie z rejestru podatnika VAT UE

Zgodnie z art. 97 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w przypadku gdy podatnik nie złoży za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podmiot z rejestru jako podatnika VAT UE i powiadamia go o powyższym. W takim przypadku przyjmuje się bowiem, że podatnik zaprzestał działalności i w związku z tym zasadne jest wykreślenie go z rejestru jako podatnika VAT UE.

Wykreślenie podatnika z rejestru jako podatnika VAT jest równoznaczne z wykreśleniem go z rejestru jako podatnika VAT UE (art. 97 ust. 16 ustawy o VAT). Skutkiem wykreślenia jest utrata przez podatnika statusu podmiotu zidentyfikowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, co oznacza w szczególności iż nie może posługiwać się numerem VAT UE. Zgodnie z orzecznictwem, będzie miał natomiast prawo do zwrotu VAT za okres, w którym był jeszcze zarejestrowanym podatnikiem.

Podsumowując, jeżeli naczelnik urzędu skarbowego wykreślił podatnika z rejestru jako podatnika VAT UE, podatnik powinien sprawdzić, czy były składane deklaracje VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika