Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

VAT a nieruchomość kupiona jako osoba fizyczna

Pytanie: Witam, Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, pracuję też na etacie, mam zamiar kupić nieruchomość, w której będę prowadził działalność usługową. Nieruchomość z racji możliwości uzyskania kredytu na podstawie przychodów z pracy na etat będę nabywał jako osoba fizyczna. Czy i w jaki sposób mogę odzyskać VAT, który zapłacę developerowi za tę nieruchomość?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje w zasadzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Towarami w rozumieniu nowej ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Aby zatem móc odliczyć VAT z faktur od dostawcy/usługodawcy (i ew. domagać się zwrotu podatku z US), powinien istnieć związek między towarami i usługami, przy nabyciu których powstał podatek naliczony, a wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zakupiona nieruchomość powinna być więc wykorzystywana do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Związek z czynnościami opodatkowanymi może być przy tym pośredni. Warunkiem prawa odliczenia jest również rozpoczęcie wykonywania czynności opodatkowanych (chyba że chodzi o zwrot zaliczkowy VAT na warunkach określonych w art. 93 i 87 ust. 3 ustawy o VAT - dla niektórych gruntów). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma fakturę albo dokument celny, nie wcześniej jednak niż z chwilą otrzymania towaru lub wykonania usługi (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT) - w przypadku nieruchomości VAT do obniżenia rozkłada się na 10 lat.

Zdania są jednak podzielone co do możliwości odliczenia VAT naliczonego od nieruchomości zakupionej przed zarejestrowaniem się jako podatnik VAT czynny (VAT-R):

a) Organy podatkowe często wiążą możliwość odliczenia VAT naliczonego z tym, by podatnik był zarejestrowany w chwili dokonywania zakupów (zob. art. 88 ust. 4 ustawy o VAT). Np. w piśmie naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 9 sierpnia 2004 r. (PP2-443-55/04), stwierdzono m.in., że "przepisy ustawy o VAT nie przewidują możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług przed dokonaniem zgłoszenia rejestrującego VAT-R i w tym zakresie nie ma żadnych odstępstw". Co do zasady więc, jeszcze niezarejestrowany podatnik nie będzie mógł odliczyć podatku wynikającego z faktur otrzymanych w okresie przed rejestracją w US. Tak stanowią polskie przepisy, które są niezgodne z przepisami VI Dyrektywy (art. 17) dotyczącej zasad europejskiego systemu VAT.

b) W jednym z wyroków NSA zajął jednak odmienne stanowisko. I choć wyrok dotyczył starej ustawy o VAT, może mieć pewne znaczenie także obecnie.

W przypadku tego typu różnicy zdań najlepiej zwrócić się do właściwego dla siebie US z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji prawa podatkowego i bezpiecznie zastosować się do niej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: VAT a nieruchomość kupiona jako osoba fizyczna

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 6
  • 0
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.
  • Szumny Krzysztof

    ocena usługi:

    Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
  • alutka123456

    ocena usługi:

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

  • Sprzedawca mieszkania

    Osoba fizyczna kupiła mieszkanie na swoje imię i nazwisko. Osoba ta wprowadziła następnie to mieszkanie jako środek trwały do prowadzonej przez siebie jednoosobowej (...)

  • Aport gruntu do spółki z o.o. a VAT

    Osoba fizyczna będąca właścicielem gruntu budowlanego planuje wnieść ów grunt po cenie zakupu (zbieżnej z ceną rynkową) do nowo powstającej (jednoosobowej - ta (...)

  • Rozliczenie inwestycji

    Osoba fizyczna jest właścicielem gruntu. Planuje rozpoczęcie budowy budynków: biuro i mazgazyn. Jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (...)

  • Rozliczanie VAT przy wynajmie i działalności

    Syn jest właścicielem lokalu usługowego, który jako osoba fizyczna wynajmuje osobom trzecim. Wystawia co miesiąc najemcy fakturę doliczając obowiązujący VAT, który (...)

  • Formalności przy nabyciu nieruchomości

    Pracuję na etacie i jednocześnie mam zarejestrowaną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Korzystając z mojej zdolności (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane