Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

VAT-marża od używanego samochodu

Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na handlu używanymi samochodami zakupionymi wcześniej w krajach UE. Po sprowadzeniu w/w pojazdów do kraju odprowadzam w Urzędzie Celnym podatek akcyzowy w wysokości na ogół 65% wartości wykazanej na umowie kupna. Ponieważ handluje towarami używanymi to jestem płatnikiem podatku VAT od marży, np. - cena pojazdu 1.000 euro, tj. 4000 zł, - akcyza 65% - 2600 zł, - marża 1000 zł, - VAT od marży 222 zł, Teraz dowiedziałem się, że prawdopodobnie wartością auta jest wyłącznie cena wymieniona na umowie zakupu, a akcyza mieści się w marży, którą zastosowałem, a więc analizując powyższy przykład moja marża za powyższy samochód wynosi nie 1000 zł, a 3600 zł (10000 marża + 2600 akcyza) i przy sprzedaży powinienem odprowadzić podatek VAT od kwoty 3600 zł, tj. od mojej marży i akcyzy. Który z tych sposobów naliczania VAT jest prawidłowy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku VAT, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Niestety, ustawodawca nie definiuje co należy rozumieć przez „kwotę, którą ma zapłacić nabywca”, ani też co stanowi „kwotę nabycia”. W związku tym należy odwołać się do treści art. 26a(B)(3) VI Dyrektywy, która dotyczy opodatkowania w systemie VAT-marża. W zasadzie będzie nas interesować przede wszystkim pojęcie „ceny nabycia”, a szczególności, czy obejmuje ona podatek akcyzowy.

Zgodnie z VI Dyrektywą, cena nabycia oznacza całkowite świadczenie wzajemne uzyskane od podatnika-pośrednika przez dostawcę towaru (w tym przypadku samochodu). Cena ta obejmuje zatem również wszelkiego rodzaju dodatkowe koszty, związane bezpośrednio z transakcją, w tym podatki, ale tylko wtedy, gdy zostały zapłacone dostawcy towaru, a więc gdy stanowiły element ceny nabycia. Jeśli natomiast kwoty te nie zostały zapłacone dostawcy, wówczas nie stanowią elementu ceny nabycia. W tej sytuacji, ponieważ podatek akcyzowy od nabywanego samochodu osobowego nie jest płacony dostawcy tego samochodu, nie jest on składnikiem ceny nabycia. Jest on więc, jak słusznie zauważono w pytaniu, składnikiem uzyskanej marży i wchodzi do podstawy opodatkowania w systemie marży. Należy jednak zauważyć, że podstawę opodatkowania stanowi marża, pomniejszona o kwotę podatku. Marżą będzie różnica między całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić nabywca, a kwotą nabycia.

Dla przykładu:

- cena nabycia wynosi 1.000 euro, w przeliczeniu na złote - 4.000 zł;

- akcyza wynosi 2.600 zł (4.000 zł x 65%) - nie stanowi ona jednak ceny nabycia;

- kwota, jaką ma zapłacić nabywca wynosi - 7.600 zł;

- VAT należny w systemie VAT-marża wynosi:

(7.600 zł - 4.000 zł) x 22/122 = 3.600 zł x 22/122 = 649,18 zł

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: VAT-marża od używanego samochodu

  • akrystian 2012-09-25 13:11:40

    Re: VAT-marża od używanego samochodu

    Przecież to jest płacenie podatku od podatku. W tym przypadku płacimy VAT od zapłaconej akcyzy, badania technicznego (które już zawiera VAT), recyklingu itp. Ten przepis nadaje się do zaskarżenia (tylko gdzie) ?

  • Damian C. 2011-07-20 09:03:49

    Re: VAT-marża od używanego samochodu

    Sprzedający samochód poniósł koszty w wysokości 6.600. Cena koncowa 6.600 to koszty + zysk sprzedającego od którego musi sobie odjąć 649.18 czyli sprzedajacy zarobił 350.80 groszy na tej transakcji , a Państwo nie robiąc nic zgarnia 649.18. prawie 2 razy wiecej od handlarza.

  • Polak 2010-08-16 23:26:53

    Re: VAT-marża od używanego samochodu

    CZyli jaki jest zarobek sprzedającego: ano jest w plecy -649,18zł, bo kwota 7600zł to jest kwota jaka sprzedający poniósł-wydał. Przy takiej interpretacji Vat Marży AUTOHANDEL to działalność Charytatywna.Nieopłacająca się i nie mająca żadnego sensu!!


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 3
  • 2
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • VAT marża w auto-handlu

    Zakupiłem samochód do dalszej odsprzedaży, czyli jest on towarem handlowym. Zakupu dokonałem na podstawie faktury VAT, sprzedaż ww. samochodu była zwolniona z VAT. Jak (...)

  • Zakup samochodu osobowego z komisu

    Prowadzę firmę (ryczałt, VAT). Zakupiłem z komisu samochód osobowy na firmę. Na fakturze VAT komisowej jest napisane, kto do komisu wprowadził pojazd, oraz jest napisane: (...)

  • Naliczanie VAT-u od ceny sprzedaży lub od marży

    Zajmuję się handlem samochodami. Wystawiam fakturę VAT na sprzedaż samochodu. Czy w rejestrze sprzedaży VAT mam umieścić wartości netto i VAT od wartości samochodu (...)

  • Zakup samochodu za granicą

    Firma zakupuje za granicą samochód osobowy: 1. od osoby fizycznej, 2. od podatnika "VAT unia" (posiadającego NIP unijny) wg "FV marża". Czy prawidłowa jest sprzedaż (...)

  • Handel motocyklami i skuterami

    Chcę rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprowadzania używanych motocykli i skuterów od osób fizycznych z Niemiec i firm z Niemiec, a następnie (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane