VAT - szklarnia

Pytanie:

"Prowadzę działy specjalne produkcji rolnej (szklarnie). Aktualnie czasami kupujący wystawia za mnie fakturę VAT RR. Zastanawiam się nad dobrowolnym przejściem na podatek VAT - ponieważ mam sporo faktur kosztowych m.in. na ogrzewanie, transport itp. Czy jeżeli chodzi o podatek VAT - to działy specjalne produkcji rolnej mają jakiś specjalny system odliczania i naliczania tego podatku, czy po prostu na zasadach ogólnych, tak jak zwykłe firmy?"

Odpowiedź prawnika: VAT - szklarnia

Działalność rolnicza co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Jak zatem wynika z powyższych przepisów, w definicji działalności gospodarczej dla celów VAT mieści się także działalność rolnicza. Określeni w ustawie o VAT rolnicy ryczałtowi korzystają jednak ze zwolnienia z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Rolnik może zrezygnować ze zwolnienia i rozliczać się z podatku VAT na zasadach ogólnych i w takiej sytuacji przepisy nie przewidują szczególnych zasad opodatkowania - będą miały zastosowanie te same zasady, które dotyczą innych podatników VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika