Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wody stojące a jeziora

Pytanie: Wydzierżawiłem od AZWRSP 4,5 ha użytków rolnych w skład których wchodzą łąki oraz 0.05 ha naturalnego (20x25m) jeziorka znajdującego się na łące, lecz oznaczonego Ws (wody stojące). Po złożeniu deklaracji w Urzędzie Gminy i wpisaniu wody stojącej jako jeziora otrzymałem pisemną informację, że wody stojące to wg Gminy grunty pozostałe, za które będę płacił podatek od nieruchomości (za 0.05 ha) ok. 150 zł (jak za działkę budowlaną); nawiasem mówiąc kilkakrotnie większy, jak za 4,5 ha łąki. Uważam, że decyzja Gminy jest błędna, co sprawdziłem dzwoniąc m.in. do Gminy Jeziora Wielkie (dane z Internetu), gdzie powiedziano mi, że tam za Ws, tzn. jeziora, płaciłbym ok. 4 zł od 1 ha powierzchni jeziora, tzn. wody stojącej. W rozp. o ewid. gruntów i budynków z 29.03.2001 występuje w par. 67 ust. 1 grupa "grunty pod wodami, które w par. 68 ust. 4 dzielą się na wody morskie, powierzchniowe płynące oraz powierzchniowe stojące "Ws". Uważam, że uznanie Ws za grunty pozostałe jest nieuprawnione, tym bardziej, że w wielu miejscach w Internecie Ws to, to samo co jeziora, co wydaje się oczywiste, moim zdaniem, według wykładni językowej. W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest ujęta niska stawka za jeziora, lecz w ust. o ewid. gruntów nie ma wykładni i oznaczenia jeziora o czym pewno ustawodawca zapomniał lub uznał za oczywiste, że to wody stojące lub płynące. Ponadto w umowie z AZWRSP w kilku miejscach stoi, że wydzierżawiam nieruchomość rolną, a należny czynsz płacę wg ceny skupu żyta. Czy mam zapłacić za wody stojące Ws podatek od nieruchomości jak za grunty pozostałe taki sam, jak za działki budowlane?

Fragment odpowiedzi specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:
Jak stanowi art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie (...)

Odpowiedź zablokowana

Dostęp do e-prawnik.pl na 24h! za: 10,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

pełna oferta
już od 60 gr dziennie

posiadasz "Dostęp do treści?"


regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wody stojące a jeziora

  • fds 2015-08-06 23:02:39

    Re: Wody stojące a jeziora

    Zdzierstwo. 11 zł za przeczytanie kilku zdań, które można za darmo znaleźć w innym miejscu internetu.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 6
  • 7
  • 7
  • 3
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ryszard

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony.Opinia dotyczy sedna mojego problemu.Dziękuję!
  • Klaudia

    ocena usługi:

    Polecam, korzystałam już kilka razy z pomocy i zawsze na bardzo wysokim poziomie. Wyczerpująca i zrozumiała opinia.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Bardzo dobry serwis prawny. Polecam serdecznie. Udzielono mi pomocy szybko i sprawnie, sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie.
  • Boguslaw

    ocena usługi:

    Biezaca opinia spelnila moje oczekiwania i bez zastrzezen moge polecic Wasze uslugi, zwlaszcza w szybko a drastycznie zmieniajacym sie krajobrazie polskiego prawodawstwa!
  • JERZY

    ocena usługi:

    Usługa wykonana perfekcyjnie,wyczerpująco i prosto.Opinia sporządzona bardzo szybko.Pozostaje Mi polecić innym osobom z problemami.Cena przystępna.POZDRAWIAM. Jerzy
  • Stanisław

    ocena usługi:

    Profesjonalna porada,b.szybko dostarczona,jak na moją sprawę Wszystko ok. Polecam,aha zapomńiałem,to jużdrugi raz korzystam z tego portalu
  • Barbara

    ocena usługi:

    Pełny profesjonalizm wyczerpująca odpowiedz polecam !
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, konkretna i rzetelna. Napisana przystępnym - nawet jak dla polonistki - językiem. Budzi zaufanie do zespołu miłych ludzi. Polecam. Elżbieta
  • Jan

    ocena usługi:

    Opinia jest dla mnie zrozumiała ale jako laik w temacie zadałem dodatkowe pytanie.Jestem zadowolony,polecam innym.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Waldemar

    ocena usługi:

    Fachowa i przydatna dla mnie opinia -
  • Lukasz

    ocena usługi:

  • Antoni

    ocena usługi:

    wszystko sprawnie i bez problemów polecam
  • anna

    ocena usługi:

    dziękuje ,otrzymałam bardzo konkretna i profesjonalna opinia, cena nie wysoka .Polecam
  • Bożena

    ocena usługi:

  • Wanda

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna i wyczerpująca. Będę korzystał również w przyszłości .Polecam.
  • MONA

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane