Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

Pytanie: Wspólne opodatkowanie nie jest możliwe, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie: ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych. Rozumiem, ze pod powyższa definicją nie rozumie się: - ani podatku rolnego płaconego przez rolnika, - ani faktu, ze gdy rolnik sprzedaje swoje plony (i nie jest na zasadach ogólnych) to dostaje zapłatę od firmy wraz z faktura RR. Czyli jeśli tylko rolnik (żona) jest jedynie płatnikiem podatku rolnego, a przy zapłacie za plony otrzymuje fakturę RR (wiec tez dostaje zryczałtowany zwrot podatku) to przy założeniu ze wszelkie inne warunki wspólnego rozliczania małżonków są spełnione - to nie ma żadnych przeszkód aby z takiego rozliczenia skorzystać?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania polegający na wspólnym opodatkowaniu małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wskazane wyłączenia dotyczą osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą  - opodatkowanych liniowo na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub takich, które w ramach opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej wybrały jedną z form opodatkowania przewidzianą w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo kartę podatkową). Aby móc się wspólnie rozliczyć, żadne z Państwa nie może opłacać podatku dochodowego w postaci tzw. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wskazane wyłączenia nie mają natomiast nic wspólnego z opodatkowaniem podatkiem rolnym lub rozliczeniami i sposobem fakturowania rolnika dla potrzeb podatku od towarów i usług. Przychody z działalności rolniczej (z wyjątkiem tzw. działów specjalnych produkcji rolnej) nie podlegają w ogóle podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dla wyjaśnienia, zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Podsumowując, jeżeli jedno z małżonków uzyskuje przychody z działalności rolniczej nie podlegające podatkowi dochodowemu, może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, o ile spełnia wszystkie pozostałe warunki wspólnego opodatkowania.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 4
  • 7
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.
  • Szumny Krzysztof

    ocena usługi:

    Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
  • alutka123456

    ocena usługi:

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

  • Wspólne rozliczenie małżonków

    Prowadzę działalność gospodarczą, opodatkowaną stawką liniową, ale nie uzyskuję z tego dochodu. Moim źródłem jest dochód z umowy o pracę. Za 2009 rok złożyłem (...)

  • Rozliczenie wspólne małżonków

    Jesteśmy małżeństwem od roku, ślub zawarliśmy 1 stycznia 2004 r. w związku z tym mamy problem, czy możemy w tym roku rozliczyć się z fiscusem wspólnie za rok ubiegły?

  • Wspólne opodatkowanie małżonków

    Mąż prowadzi działy specjalne produkcji rolnej i gospodarstwo rolne (ziemia) ja natomiast jestem zatrudniona na umowę o pracę. Czy możemy wspólnie rozliczyć się za (...)

  • Obowiązek alimentacyjny a ustrój majątkowy

    Jakie skutki w małżeństwie powoduje obowiązek alimentacyjny? Czy małżonkowie mogą np. rozliczać się wspólnie...nie ma zniesionej wspólnoty majątkowej i nie są (...)

  • Działalność rolnicza

    Jestem po wyższych studiach technicznych, ale nie rolniczych. Obecnie prowadzę własną działalność gospodarczą w branży finansowej. Mam zamiar kupić 2 ha pola i zacząć (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane