Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wysokość podatku od nieruchomości

Pytanie: Wspólnie z mieszkańcami naszego osiedla tworzymy wspólnotę mieszkaniową. Mieszkam i prowadzę działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym o pow. 50 m2. Mieszkanie to jest moim prywatnym majątkiem i nie jest wpisane do ewidencji środków trwałych. Proszę o informacje, w jakiej wysokości powinienem opłacać podatek od nieruchomości.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przede wszystkim wyjaśnić należy, iż stawki podatku od nieruchomości są różne w różnych gminach. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84 ze zmianami) ustanawia tylko maksymalne stawki tego podatku (por. art. 5 tej ustawy).

W przypadku budynku będącego własnością wspólnoty mieszkaniowej każdy z członków wspólnoty obowiązany jest opłacać podatek nieruchomości od lokalu będącego jego własnością oraz od udziału w części wspólnej nieruchomości.

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych i ich części wynosi 0,52 zł za 1 m2. Nie dotyczy to jednak budynków mieszkalnych i ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - w tym wypadku maksymalna stawka wynosi 17,42 zł za 1m2.

W pytaniu nie zostało wskazane w jakim stopniu mieszkanie jest wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z powyższym należy wskazać, iż jeżeli dana osoba przeznaczyła całe mieszkanie lub jedno z pomieszczeń na prowadzenie działalności gospodarczej (np. dentysta otworzy w swoim mieszkaniu gabinet dentystyczny), to mieszkanie to (pomieszczenie) nie będzie pełniło funkcji mieszkalnej, lecz użytkową. Należy w tym przypadku zgłosić przekształcenie funkcji pomieszczenia i opłacać w związku z tym zwiększony podatek od nieruchomości.

Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy mieszkanie służy prowadzeniu działalności gospodarczej w ten tylko sposób, że wskazane jest jako siedziba firmy podatnika, natomiast nie zmienia to jego mieszkalnego charakteru. W takim przypadku mieszkanie, w którym jest prowadzona działalność, w dalszym ciągu spełnia swoją funkcję mieszkalną i nie jest lokalem użytkowym w rozumieniu ustawy o opłatach i podatkach lokalnych (nie trzeba płacić zwiększonego podatku od nieruchomości).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wysokość podatku od nieruchomości

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Renata

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
 • Zdzisława

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
 • Paweł

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  Cena mogłaby być niższa ale opinia prawna to rekompensuje pozdrawiam
 • Jola

  ocena usługi:

  Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, jeżeli zajdzie konieczność na pewno skorzystam ponownie.
 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane