Wystawienie faktury na innego nabywcę

Pytanie:

"Wystawca, producent towaru, bez wiedzy i wbrew woli kupującego, wpisał w fakturze jako nabywcę złego kupującego, który ją pokwitował, odebrał i nadal ją posiada. Faktura ta była wystawiona w 2000 r. Czy teraz prawdziwy kupujący, osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, może skutecznie dochodzić od wystawcy wystawienia na swoje nazwisko nowej faktury, zgodnej z rzeczywistością, lub faktury korygującej tamtą?"

Odpowiedź prawnika: Wystawienie faktury na innego nabywcę

Wystawca faktury ma w powyższym przypadku obowiązek wystawienia faktury korygującej. Nie ma przy tym znaczenia fakt czy nabywca towaru jest podatnikiem VAT czy też takim podatnikiem nie jest (jest, przykładowo, osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej). Z § 20 rozporządzenia o fakturach (rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 97, poz. 971) wynika, iż obowiązek wystawienia faktury korygującej ma miejsce w każdym wypadku, gdy stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. W związku z powyższym fakt wystawienia faktury z błędnie wpisanym nabywcą obliguje wystawcę faktury (sprzedawcę) do wystawienia faktury korygującej z poprawnie wpisanym nabywcą.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika