Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wystawienie PIT-11 dla pracownika młodocianego

Pytanie: Zatrudniam pracownika młodocianego na umowę o pracę od 01.09.2006 r. do 31.08.2009 r. - nauka zawodu. Czy jako pracodawca obowiązany jestem wystawić pracownikowi PIT-11 za każdy rok? Czy wystawiam dopiero w trzecim roku pracy, a dwa wcześniejsze lata pomijam?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy - zakłady pracy - w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5 (który dotyczy płatników wypłacających stypendia). PIT-11 jest między innymi informacją o wysokości uzyskanego dochodu w ciągu danego roku. Zatem, jeżeli zatrudniony pracownik młodociany otrzymywał wynagrodzenie w danym roku (o ile płatnik nie dokonuje rocznego obliczenia podatku), należy po zakończeniu każdego roku sporządzić PIT-11.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Wystawienie PIT-11 dla pracownika młodocianego

  • antekg16 2011-01-08 12:12:44

    Re: Wystawienie PIT-11 dla pracownika młodocianego

    Czy w PIT 11 może wyjść brak dochodu? Chodzi o młodocianego pracownika, który w tym roku ma większe koszty uzyskania niż przychód? Jak ja mam to obliczyć PROSZĘ o POMOC!! Jakiś wzór?

  • Magdalena 2010-11-25 18:32:43

    Re: Wystawienie PIT-11 dla pracownika młodocianego

    Czy w PIT 11 może wyjść brak dochodu? Chodzi o młodocianego pracownika, który w tym roku ma większe koszty uzyskania niż przychód? Jak ja mam to obliczyć PROSZĘ o POMOC!! Jakiś wzór?

  • Magdalena 2010-11-25 18:20:42

    Re: Wystawienie PIT-11 dla pracownika młodocianego

    Czy w PIT 11 może wyjść brak dochodu? Chodzi o młodocianego pracownika, który w tym roku ma większe koszty uzyskania niż przychód? Jak ja mam to obliczyć PROSZĘ o POMOC!! Jakiś wzór?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 5
  • 7
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.
  • Szumny Krzysztof

    ocena usługi:

    Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
  • alutka123456

    ocena usługi:

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

  • Wystawienie PIT-11 dla pracownika młodocianego

    Zatrudniam pracownika młodocianego na umowę o pracę od 01.09.2006 r. do 31.08.2009 r. - nauka zawodu. Czy jako pracodawca obowiązany jestem wystawić pracownikowi PIT-11 (...)

  • Urlop wypoczynkowy w świadectwie pracy

    Zatrudniam pracownika młodocianego od 01.09.2006 r. ( nauka zawodu). Jest to umowa na czas nieokreślony. Pracownik wystąpił dzisiaj o rozwiązanie umowy o pracę na mocy (...)

  • Zatrudnienie w zagranicznej firmie a PIT

    Polak pracuje dla zagranicznej firmy z siedzibą za granicą na umowę o pracę, ale terenem jego pracy i zamieszkania jest Polska. Rozumiem, że nie wystawia ona na koniec (...)

  • Deklaracje PIT-4 a rok podatkowy

    Rok podatkowy spółki z o.o. trwa od 1 lipca 2006 r. do 31 czerwca 2007 r. Czy spółka jest zobowiązana składać co miesiąc deklaracje PIT-4 (czyli stosować stare zasady)?

  • Deklaracja PIT-4 za grudzień 2006 r.

    W grudniu została wypłacona część wynagrodzenia dla pracownika wynikająca z umowy o dzieło, od stycznia nie trzeba już składać deklaracji PIT-4. Czy w tym przypadku (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane