Zakup auta z Holandii - RDW

Pytanie:

"Mam pytanie odnośnie dokumentów potrzebnych do zarejestrowania auta. Otóż kupiłem samochód w Holandii, umowa jest między mną a Holendrem, sprawy papierkowe załatwił za mnie mój kolega na którego obecnie wypisany jest dokument RDW. Wiem, że każdy Urząd Skarbowy podchodzi do tej sprawy inaczej, tzn. jeden wymaga dokumentu RDW a drugi nie (tylko małe RDW - potwierdzające wymeldowanie auta za granicą). Proszę mi powiedzieć jak mówią przepisy o tej sytuacji, czy Urząd Skarbowy ma prawo ode mnie żądać tych dokumentów czy to jest tylko moja dobra wola. A jeżeli już mają prawo żądać tego dokumentu (który nie mówi o tym iż odkupiłem auto w Polsce ale snuję tylko i wyłącznie urzędnicze podejrzenia) to jak mam udowodnić, że auto rzeczywiście kupiłem ja osobiście a kolega tylko załatwił sprawy papierkowe. "

Odpowiedź prawnika: Zakup auta z Holandii - RDW

Kwestie zasad rejestracji pojazdów samochodowych zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U.07.186.1322)

 Zgodnie z § 3 tego rozporządzenia w przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy jego właściciel dołącza do wniosku o rejestrację:

  1)   dowód własności pojazdu;

  2)   dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

  3)   dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim;

  4)   dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego;

  5)   zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające:

a)  uiszczenie podatku od towarów i usług, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego, lub

b)  brak obowiązku, o którym mowa w lit. a;

  6)   zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

A zatem zgodnie z powyższymi przepisami jest Pan zobowiązany do przedstawienia dowodu rejestracyjnego wydanego przez holenderski Urząd do spraw rejestracji pojazdów (Rijksdienst voor het Wegverkeer) RDW.

Natomiast w odniesieniu do zadanego przez Pana pytania o wersję skróconą bądź pełną dowodu rejestracyjnego, należy zastosować przepis § 3 pkt 2a wyżej wymienionego Rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadku gdy dowód rejestracyjny, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, składa się z dwóch części: części I i części II, właściciel pojazdu powinien dołączyć do wniosku o rejestrację obie części dowodu rejestracyjnego. Jeżeli wnioskujący o rejestrację pojazdu nie dołączył części II dowodu rejestracyjnego, w szczególności w przypadku jej utraty, zgubienia lub zniszczenia, organ rejestrujący uznaje część I dowodu rejestracyjnego za wystarczającą do zarejestrowania pojazdu po otrzymaniu, na wniosek tego organu, pisemnego lub elektronicznego potwierdzenia z organu rejestrującego państwa członkowskiego, że pojazd był zarejestrowany w tym państwie i może być ponownie zarejestrowany w innym państwie członkowskim.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dudek1010 2015-06-10 07:31:43

    sprowadziłem pojazd z Holandii. RDW było wystawione na kolegę który wracał tym pojazdem do kraju natomiast na umowie zakupu widnieją moje dane. Pojazd został zakupiony w Auto Serwice. Urząd w którym starałem się o Vat25 odmówił mi wydania zaświadczenia powołując się że to nie ja zakupiłem pojazd mało tego zarzucono mi że tak naprawdę pojazd należy do osoby widniejącym na rdw bo jej dane są umiejscowione w małym RDW Bedrijfsvoorraad Deel I B.

  • prezent_2008 2014-02-02 13:34:39

    witam zakupilem auto w Holandii na poczatku stycznia tamtego roku stal rok czasu dopiero teraz znalazlem fundusze na oplaty celne,skarbowe a moie pytanie:czy groza mi jakies kary finansowe a jak tak to jakiej wysokoci i od czego one zaleza z gory dziekuje i pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika