Zakup karnetu zniżkowego do teatru dla pracowników

Pytanie:

"Firma zakupiła karnet, na podstawie którego można zakupić zniżkowe bilety do teatru. Karnet jest wystawiony na firmę i każdy z pracowników może z niego korzystać. Karnet został zakupiony ze środków obrotowych. Czy tego typu zakup stanowi dla firmy koszt uzyskania przychodu i można odliczyć VAT? Czy po stronie pracowników powstanie przychód?"

Odpowiedź prawnika: Zakup karnetu zniżkowego do teatru dla pracowników

Zasadniczo przyjmuje się, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, które wynikają z łączącego strony stosunku prawnego. Wydatki poniesione przez podatnika ze środków obrotowych na zakup karnetu upoważniającego pracowników do zniżek przy zakupie biletów do teatru mogłyby być zatem zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako wydatki poniesione na rzecz pracowników.

Niestety, zdarzają się też także interpretacje przeciwne, jak przykładowo wydana przez Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (pismo z 5 czerwca 2006 r., 1471/DPD1/423/40/40/MK). Urząd nie zgodził się na zaliczenie w koszty ufundowanych pracownikom karnetów umożliwiających korzystanie z basenu i siłowni. Urząd stwierdził, że jest to działalność socjalna w rozumieniu ustawy o ZFŚS i jako taka powinna być finansowa ze środków tego funduszu.

Odnośnie prawa do odliczenia VAT – jest ono uzależnione od zaliczenia wydatku na zakup karnetu do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Udostępnienie pracownikom karnetu zniżkowego upoważniającego pracowników do zniżek przy zakupie biletów do teatru stanowi dla nich nieodpłatne świadczenie od pracodawcy. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Świadczenie to powinno być zatem co do zasady przychodem pracowników. Zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń, jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione, ustala się według cen zakupu. Możliwość uniknięcia naliczenia pracownikom przychodu daje sytuacja, gdy nie można ustalić, ile razy dany pracownik skorzystał z karnetu zniżkowego, a nawet czy w ogóle z niego skorzystał. W takiej sytuacji pracodawca obiektywnie nie miałby możliwości naliczenia przychodu pracownikom.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika