Zaliczka na poczet niezrealizowanego eksportu

Pytanie:

"Przedsiębiorca - producent otrzymał od klienta zaliczkę na poczet eksportu towarów, która pokryła całą wartość zamówienia, i wystawił fakturę VAT z tytułu otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów - stosując stawkę VAT 0% i ujmując tę kwotę w deklaracji VAT-7 jako eksport towarów, zgodnie zresztą z otrzymaną swego czasu indywidualną interpretacją swojego urzędu skarbowego. Upłynęło 6 miesięcy od daty otrzymania zaliczki, a eksport został zrealizowany tylko w części, ponieważ klient zamawiający towar zwlekał z odbiorem pozostałej części towaru wyprodukowanego na jego zamówienie. Innymi słowy, wartość eksportu zrealizowanego przez producenta w okresie 6 miesięcy od daty otrzymania zaliczki pokryła tylko część zaliczki. W związku z tym, producent dokonał korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania zaliczki, pomniejszając kwotę wykazanego tam eksportu o tę część zaliczki, która po upływie 6 miesięcy od jej otrzymania nie została rozliczona eksportem towaru. Czy wykonanie takiej korekty jest wystarczające, czy może przepisy art. 19 ust. 11 i 12 ustawy VAT należałoby interpretować w ten sposób, że nierozliczona część zaliczki na eksport powinna zostać potraktowana jako zaliczka na poczet dostawy towarów w kraju i wykazana w korygowanej deklaracji VAT-7 jako dostawa towarów w kraju ze stawką 22% (obowiązującą dla dostawy tego towaru w kraju)?"

Odpowiedź prawnika: Zaliczka na poczet niezrealizowanego eksportu

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Jak stanowi art. 19 ust. 12 ustawy o VAT, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Jeżeli warunek nie zostanie dotrzymany, tzn. towar nie zostanie wywieziony w ciągu 6 miesięcy, wówczas podatnik ma obowiązek dokonania korekty rozliczeń i zwrotu otrzymanej z urzędu skarbowego kwoty (o której mowa w art. 87 ustawy) wraz z odsetkami. Jak wskazuje się w literaturze podatkowej ciekawym aspektem tej regulacji jest to, że w przypadku, gdy warunek ten nie zostanie spełniony, obowiązek podatkowy w ogóle nie powstaje (tak: T. Michalik "VAT Komentarz", Warszawa 2007).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika