Zamknięcie firmy i otwarcie przez męża

Pytanie:

"Prowadzę firmę handlową (PKPiR, VAT). Na koniec stycznia zamierzam zamknąć swoją firmę - i otworzyć na męża, który będzie miał przez 2 lata mniejsze składki ZUS. Inaczej mówiąc, firma nadal będzie - ale zmieni się właściciel. Mamy z mężem wspólnotę majątkową. Mąż będzie sprzedawał dalej towary handlowe, które mi zostaną i będzie korzystał z wyposażenia, które mi zostanie. Czy muszę towary handlowe i wyposażenie ująć w inwenturze i zapłacić podatek VAT i dochodowy? Mąż będzie to sprzedawał, a więc VAT zostanie zapłacony u niego."

Odpowiedź prawnika: Zamknięcie firmy i otwarcie przez męża

W zakresie przeniesienia majątku, właściwie przedsiębiorstwa, z żony na męża możliwe są trzy rozwiązania:

  • likwidacja działalności przez żonę i przekazanie majątku mężowi, co jednak rodzi konieczność opodatkowania remanentu likwidacyjnego i to od cen zakupu - zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług,
  • przeniesienie przedsiębiorstwa jako całości (zwolnione od VAT - art. 6 pkt 1 ustawy, ale obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych),
  • zarejestrowanie przez męża działalności gospodarczej oraz uzyskanie rejestracji VAT, a następnie przekazanie przez żonę składników majątkowych firmie męża na podstawie faktury.

W praktyce najkorzystniejsze jest to ostatnie rozwiązanie, bo pozwoli ono mężowi na odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturach, a ponadto umożliwi uniknięcie konieczności ujmowania tych towarów w remanencie likwidacyjnym i zapłaty 10% podatku dochodowego, który wystąpiłby w przypadku pierwszego rozwiązania. Organy podatkowe nie mogą kwestionować takiej transakcji, ponieważ małżonkowie prowadzący każdy we własnym imieniu zarejestrowaną działalność gospodarczą na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług uznawani są za odrębnych podatników, niezależnie od ich małżeńskiego ustroju majątkowego.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika