Zarządca sądowy nieruchomością

Pytanie:

"Na mój wniosek sąd ustanowił zarządcę sądowego nieruchomością. Według mnie zarządca sądowy podejmuje decyzje, które przekraczają jego uprawnienia. Czy mogę zaskarżyć decyzje zarządcy sądowego do sądu, jak zatytułować taki wniosek?"

Odpowiedź prawnika: Zarządca sądowy nieruchomością

Z opisanego stanu faktycznego i poprzednich korespondencji wynika, że zarządca sądowy został ustanowiony na podstawie art. 203 kc:

 

Art. 203. Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.

 

Art. 203 jest podstawą prawnomaterialną do ustanowienia przez sąd zarządcy sądowego w trybie art. 611-616 k.p.c. Może to nastąpić w trzech sytuacjach: 1) gdy nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu, 2) gdy większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu i 3) gdy większość krzywdzi mniejszość. Ustanowienie zarządu sądowego oznacza odsunięcie współwłaścicieli od zarządu, w ich imieniu bowiem zarząd sprawuje zarządca sądowy. Od chwili jego ustanowienia współwłaściciele lub współużytkownicy wieczyści mogą używać rzeczy tylko w ograniczonym zakresie, który nie przeszkadza wykonywaniu zarządu.

 

Z art. 615 kpc wynika, że do wyznaczenia zarządcy i sprawowania zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości. Zgodnie z tymi zaś przepisami podstawą do zmiany zarządcy jest art. 931 § 2 kpc:

 

Art. 931. § 1. Zajętą nieruchomość pozostawia się w zarządzie dłużnika, do którego stosuje się wówczas przepisy o zarządcy.  
§ 2. Jeżeli prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, sąd odejmie dłużnikowi zarząd i ustanowi innego zarządcę; to samo dotyczy ustanowionego zarządcy.  
§ 3. Sąd oddali wniosek o ustanowienie innego zarządcy, jeżeli sprawowanie zarządu wymaga kosztów, na których pokrycie nie wystarczają na razie dochody bieżące, a wnioskodawca nie złoży w ciągu tygodnia kwoty wyznaczonej przez sąd.  
§ 4. Jeżeli dłużnik, któremu odjęto zarząd, w chwili zajęcia korzystał z pomieszczeń w zajętej nieruchomości, należy mu je pozostawić. Sąd może jednak na wniosek wierzyciela zarządzić odebranie pomieszczeń, jeżeli dłużnik lub jego domownik przeszkadza zarządcy w wykonywaniu zarządu. Zarządca może zatrudniać dłużnika i jego rodzinę za wynagrodzeniem, które ustali sąd.

Jeśli uważa Pan, że zarząd jest sprawowany nienależycie konieczne będzie złożenie do sądu wniosku o odjęcie zarządu oraz wyznaczenie nowego zarządcy.

W świetle uregulowania przyjętego w § 3 komentowanego przepisu wniosek o ustanowienie innego zarządcy może być uwzględniony tylko wtedy, gdy bieżące dochody wystarczają na sprawowanie zarządu wymagającego kosztów albo gdy wnioskodawca złoży w terminie tygodnia kwotę wyznaczoną przez sąd. Jeżeli koszty zarządu nie znajdują pokrycia w dochodach bieżących, nie jest możliwe z urzędu odjęcie zarządu dłużnikowi i ustanowienie nowego zarządcy (tak Z. Świeboda, Sąd jako organ egzekucyjny, s. 89, oraz tenże, Komentarz do Kodeksu postępowania cywilnego, część druga. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, s. 317). Bardziej przekonujące jest stanowisko R. Kowalkowskiego, według którego brak środków na pokrycie kosztów związanych ze zmianą zarządcy nie zwalnia sądu z obowiązku ingerencji z urzędu w sposób sprawowania zarządu.

Ważne jest odpowiednie uzasadnienie swojego wniosku, bowiem postanowienia sądu w przedmiocie zarządu (ustanowienie zarządu, odjęcie zarządu, oddalenie wniosku o ustanowienie zarządu oraz wniosku o odjęcie zarządu, odebranie dłużnikowi pomieszczeń w zajętej nieruchomości) - po uchyleniu art. 932 - nie są zaskarżalne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika