Zasiłek pogrzebowy przychodem podlegającym VAT

Pytanie:

"Firma jednoosobowa zajmuje się działalnością pogrzebową. Firma wystawia fakturę dla osoby fizycznej (rodziny zmarłego). Rodzina nie płaci tej faktury, bo jednocześnie jest podpisana umowa (cesja zasiłku pogrzebowego) pomiędzy rodziną zmarłego a firmą pogrzebową, że ZUS wypłaci firmie pogrzebowej zasiłek pogrzebowy. Zasiłek wypłacony firmie pogrzebowej jest większy niż kwota na fakturze za usługi pogrzebowe. Czy zasiłek będzie przychodem w firmie? Czy wypłacony firmie zasiłek będzie podlegał VAT? Czy przychodem będzie być może tylko różnica pomiędzy zasiłkiem wypłaconym firmie pogrzebowej, a kwotą na fakturze za usługi pogrzebowe?"

Odpowiedź prawnika: Zasiłek pogrzebowy przychodem podlegającym VAT

Cesja zasiłku pogrzebowego na rzecz firmy pogrzebowej, będąca formą zapłaty za usługi pogrzebowe powinna być dla celów podatkowych - zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i dla celów podatku od towarów i usług (VAT) - traktowana tak jak zapłata za usługi pogrzebowe. Zatem będzie przychodem podatkowym oraz będzie podlegała VAT. Natomiast różnica pomiędzy zasiłkiem wypłaconym firmie pogrzebowej, a kwotą na fakturze za usługi pogrzebowe powinna być zwrócona przez firmę pogrzebową uprawnionemu do zasiłku i w takim zakresie nie powinna być traktowana ani jako przychód, ani jako podstawa opodatkowania VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika