Rabat nagrodą w konkursie

Pytanie:

"Klient (osoba indywidualna) w określonych okolicznościach (spełnił jakiś warunek, np. wymyślił hasło reklamowe) w nagrodę otrzymuje rabat na zakupy, których dokona w najbliższej przyszłości. Czy w takiej sytuacji przyznanie klientowi rabatu na zakupy jest nagrodą, która podlega jakimkolwiek regulacjom (np. opodatkowanie nagrody podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ustawa o grach losowych, podatkowy obowiązek ewidencji udzielonych rabatów itd.)?"

Odpowiedź prawnika: Rabat nagrodą w konkursie

W celu ustalenia obowiązków ciążących na stronach danego zdarzenia, w tym zasady opodatkowania, należy przede wszystkim określić charakter przeprowadzanej akcji promocyjnej. Jeżeli składają się na nią wyłącznie elementy konkursowe (o wygranej decyduje wymyślenie najlepszego hasła reklamowego), brak natomiast elementów losowych (zwycięzca nie zostaje wyłoniony w drodze losowania), nie ma wątpliwości, że mamy tu do czynienia ze zwykłym konkursem, a nie z grą losową, której sformalizowane zasady przeprowadzenia są uregulowane w ustawie z 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych.

Oczywiście organizator konkursu może w różny sposób ukształtować pulę nagród. Nagrodą może być również udzielenie rabatu na zakupy. W takiej sytuacji nagroda w konkursie będzie miała charakter pieniężny i będzie miała wartość równą udzielonemu rabatowi.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), m.in. wygrane w konkursach, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 10% wartości wygranej lub nagrody. Obowiązek jego poboru spoczywa na organizatorze (art. 41 ust. 7 ustawy o PIT), który jako płatnik jest zobowiązany przekazać go w terminie do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrał. W tym samym czasie musi przekazać do urzędu zbiorczą deklarację PIT-8A, w której poinformuje o wartości przekazanych w danym miesiącu nagród i wysokości pobranego podatku.

Należy zauważyć, iż występują zwolnienia z opodatkowania nagród uzyskanych w różnego rodzaju akcjach promocyjnych. Art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT zwalnia z opodatkowania podatkiem dochodowym nagrody wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagrody związane ze sprzedażą premiową. Aby jednak zastosować to zwolnienie, jednorazowa wartość nagrody (np. udzielonego rabatu) nie może przekroczyć 760 zł. Ponadto, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT, wolna od opodatkowania jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 100 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika