Zwrot za przejazdy taxi pracownika a przychód

Pytanie:

"Pracownik pojechał na targi w podróż służbową za granicę. Po mieście, w którym odbywały się targi, jeździł taksówką, na co okazał spółce rachunki. Spółka zwróci pracownikowi te wydatki. Czy zwrócona pracownikowi kwota za przejazdy taxi będzie jego przychodem do opodatkowania?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot za przejazdy taxi pracownika a przychód

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas: a) podróży służbowej pracownika, b) podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Zwolnienie to jest limitowane jest do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Jednak zgodnie z interpretacjami organów podatkowych (por. informacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 30 grudnia 2004 r., sygn. II-2/423/270/ET/135/04, II-2/415/270/ET/37/04), w przypadku zwrotu pracownikom wydatków za przejazdy taksówkami, które będą stanowiły koszty uzyskania przychodów Spółki, regulacje zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają zastosowania, a zatem zwrot takich kosztów nie będzie przychodem.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika