Alimenty ściągane przez pracodawcę

Pytanie:

"Sąd wyrokiem zaocznym zasądził od pracownika na rzecz jego małoletniego dziecka alimenty po 500,-zł miesięcznie, płatne z góry do 20-tego każdego kolejnego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami w razie uchylenia terminu płatności którejkolwiek z rat - do rąk matki dziecka, poczynając od 3.9.2004r. Wyrok jest z dnia 5.11.2004r. Pracownik zarabia około 1.200,-zł brutto na miesiąc. Matka dziecka przedłożyła Pracodawcy powyższy wyrok żądając realizacji wyroku z wynagrodzenia ojca dziecka bezpośrednio od Pracodawcy ojca dziecka. Jak wygląda sprawa takiej realizacji wyroku zasądzającego alimenty z pominięciem komornika?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty ściągane przez pracodawcę

 Przepisy Kodeksu pracy szczegółowo określają przypadki, w których dopuszczalne jest potrącenie przez pracodawcę części wynagrodzenia za pracę pracownika. Zgodnie z art. 87 par. 1 kp, z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,  

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,  

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,  

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.

Przepis ten wskazuje, że z wynagrodzenia za pracę mogą być potrącane jedynie należności, które są egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych. Oznacza to, że potrącenie wynagrodzenia może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy z takim żądaniem zwróci się do pracodawcy komornik. Tylko w takich przypadkach możemy mówić o egzekwowaniu sum. Tak więc pracodawca nie może potrącić należności, jeżeli z takim żądaniem wystąpi nie komornik, lecz osoba posiadająca tytuł wykonawczy.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że egzekucja może być prowadzona wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny (np. wyrok podlegający natychmiastowemu wykonaniu, którym jest np. wyrok zasądzający alimenty) zaopatrzony w klauzulę wykonalności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Wanda 2019-10-22 14:29:58

    Alimenty może ściągać pracodawca na wniosek wierzycielki i przedłożeniem wyroku sądowego lub ugody sądowej z nadaną jej klauzulą wykonalności.Zgoda pracownika nie jest w tej sytuacji potrzebna.

  • wojtek 2012-01-30 20:47:48

    Mam problemy z US,prowadziłem działalność i padłem w 1998r,skarbówka nie odpuszcza i chce zająć mi część pensji.Płacę alimenty 400 zł "dobrowolnie" bo nie ściąga ich komornik.Skarbówka nie chce ich uwzględnić a pracodawca twierdzi, że sam na podstawie tylko wyroku sądu nie może egzekwować alimentów. Komornik więc palcem nie ruszy i będzie mnie kasował co miesiąc po prawie 80 zł.Jak to można obejść?

  • Misiaczek 2012-01-18 09:37:07

    Cóż, chyba pisał to ktoś niedouczony, lub związany finansowo z komornikiem, gdyż nie doczytał (przytoczył?) treści art. 88, pozwalającego, w określonych przypadkach, na potrącanie kwot alimentacyjnych bezpośrednio przez wierzyciela: Art. 88. § 1. Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy: 1) świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych, 2) wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej. § 2. Potrąceń, o których mowa w § 1, pracodawca dokonuje na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika