Przerwa w zatrudnieniu a okres wypowiedzenia

Pytanie:

"Pracownik pracował w naszym zakładzie w okresie od 01.05.1991 r. do 09.11.2004 r. Został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony od dnia 01.07.2006 r. Czy przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia, który wpisuje się w informacji o podstawowych warunkach zatrudnienia, należy brać po uwagę tylko ostatni okres zatrudnienia od 01.07.2006 r., czy należy dodać poprzedni okres zatrudnienia? Czy w opisanej sytuacji długość okresu wypowiedzenia ma wynosić najpierw 2 tygodnie, po 6 miesiącach - 1 miesiąc, po trzech latach - 3 miesiące, czy od razu 3 miesiące? Jak należy interpretować zapis w art. 36 § 1 Kodeksu pracy? Czy sformułowanie: "okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy" należy rozumieć w ten sposób, że bierze się pod uwagę tylko aktualny okres zatrudnienia, czy należy sumować wszystkie okresy zatrudnienia pracownika u tego samego pracodawcy, bez względu na przerwy w zatrudnieniu?"

Odpowiedź prawnika: Przerwa w zatrudnieniu a okres wypowiedzenia

Art. 36 § 1 Kodeksu pracy był różnie interpretowany, choć przeważał pogląd, że dla ustalenia długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony należy sumować wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy. W celu wyjaśnienia wątpliwości Sąd Najwyższy podjął uchwałę w składzie 7 sędziów z dnia 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/2002 (OSNPUS 2004, nr 1, poz. 4), w której orzekł, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 36 § 1 k.p.) uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Pogląd ten jest w większości przyjmowany przez doktrynę i orzecznictwo (jakkolwiek lojalnie należy zauważyć, że nawet co w/w uchwały jedna z członków składu sądzącego zgłosiła zdanie odrębne).

Z powyższego wynika, że okres wypowiedzenia w przedstawionej sytuacji (zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy) będzie wynosił 3 miesiące, gdyż okres zatrudnienia u danego pracodawcy przekroczył 3 lata.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika