Czy przyszły pracodawca może zadzwonić do obecnego

Pytanie:

"W trakcie rekrutacji na określone stanowisko starannie przeglądam aplikacje złożone przez kandydatów zapraszanych na rozmowę kwalifikacyjną. Po przekazaniu danych jednego z kandydatów do dalszej rekrutacji w innym oddziale zobaczyłam, że w CV jako poprzednie miejsce pracy podał zakład pracy - firmę mojej znajomej. Zadzwoniłam tam i dowiedziałam się, że z tej firmy został zwolniony za przestępstwa komputerowe. Nie informując o tym pracowników zaczekałam na ich opinię na temat kandydata, która także była negatywna, w dodatku inny kandydat nadawał się o wiele lepiej na to stanowisko i to on został przyjęty. Niedoszły pracownik zadzwonił z awanturą, niemal grożąc i żądając informacji, dlaczego nie został zatrudniony. Czy może podać firmę do sądu z powodu nieuzasadnionej wg niego odmowy nawiązania stosunku pracy? Czy pracodawca, przed zatrudnieniem pracownika, może bez zgody i wiedzy kandydata zasięgnąć o nim opinii u poprzedniego pracodawcy?"

Odpowiedź prawnika: Czy przyszły pracodawca może zadzwonić do obecnego

Co do pierwszego pytania, to z całą stanowczością nie.

Nikt, żaden kandydat nie może żądać od potencjalnego zakładu pracy zatrudnienia. Także zawieranie umów o pracę podlega zasadzie swobody umów (swobodzie jej nawiązywania). Nikt nie może zmusić, nawet poprzez orzeczenie sądowe, Pani jako pracodawcy do zatrudnienia osoby, która nie odpowiada Pani wymaganiom (nawet gdyby chodziło tu tylko o wymagania dotyczące cech charakteru).

Ta słynna i znamienna już ochrona pracownika dotyczy pracownika właśnie, a nie kandydata na pracownika.

Toteż ów niedoszły pracownik nie może skutecznie domagać się nawiązania stosunku pracy.

Zasięganie informacji u byłego pracodawcy na temat kandydata

Inną kwestią jest ewentualne zasięganie informacji u byłego pracodawcy tego kandydata. Do 1996 roku obowiązywał przepis, zgodnie z którym istniał obowiązek wystawienia pracownikowi wraz ze świadectwem pracy opinii.

Jednak od tego czasu instytucja opinii przestała w prawie pracy istnieć. W związku z dobrowolnością wydania opinii przyszły pracodawca nie będzie mógł domagać się wydania takiej opinii o pracowniku od byłego pracodawcy, a tym bardziej uzależnić nawiązanie stosunku pracy od dostarczenia takiej opinii.

Jednak ponownie należy podkreślić, iż nie istnieje żaden przymus zatrudnienia. Pracodawca może stosować własne kryteria przyjęcia nowego pracownika.

Naszym zdaniem ewentualna telefoniczne udzielenie informacji, o ile nie łamie ustawy i ochronie danych osobowych, jest w pełni dopuszczalne.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika