Koszt wypłaty środków z ZFŚS a prowizja bankowa

Pytanie:

"Firma zgodnie z obowiązującymi przepisami tworzy ZFŚS, z którego wypłaca, określone ustawą i regulaminem wewnętrznym, świadczenia. Przy płatności każdego świadczenia bank pobiera prowizję od dokonanego przelewu. W wyniku pobierania przez bank prowizji, na rachunku ZFŚS jest mniej środków niż pracodawca był zobligowany, zgodnie z wyliczonym odpisem, przekazać na wyodrębniony rachunek bankowy. Czy prowizje bankowe pobrane przez bank przy płatności świadczeń oraz prowizje z tytułu prowadzenia rachunku powinny pomniejszać środki ZFŚS? Proszę o podanie podstawy prawnej."

Odpowiedź prawnika: Koszt wypłaty środków z ZFŚS a prowizja bankowa

Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Pracownik, który jest uprawniony do świadczeń z ZFŚS wedle regulaminu ma otrzymać określoną kwotę pieniędzy. Środki funduszu mogą być wydatkowane przez pracodawcę zgodnie z zakładowym regulaminem funduszu. Nie ma podstaw do tego by koszty wypłaty świadczenia ponosił pracownik. Opłaty te powinny być pokrywane ze środków funduszu zgromadzonych na odrębnym rachunku. Jak już powiedziano zasady wypłaty określa regulamin, który może takie świadczenia pomniejszać o koszty wypłaty świadczenia. Naszym zdaniem taki zapis jest niedopuszczalny. Zgodnie z ustawą o ZFŚS środkami Funduszu administruje pracodawca. Zgodnie właśnie z postanowieniami wspomnianej ustawy zobowiązuje ona pracodawcę do administrowania środkami funduszu, a tym samym ponoszenia określonych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku bankowego funduszu, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania samego funduszu w zakładzie pracy. Co więcej koszty ponoszone przez zakład pracy przy prowadzeniu rachunku bankowego dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowią dla tych zakładów koszty uzyskania przychodów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika