Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Koszty związane z delegacją

Pytanie: Posiadam oddział firmy, w którym zatrudniam 3 pracowników. Zamierzam wszystkich troje oddelegować z dniem 15.01.2005 r. do pracy w siedzibie firmy w innej miejscowości (oddalonej o 200 km). Zapewniam im noclegi. Wiem, że mogę dokonać takiego oddelegowania, bez zmiany warunków umowy na trzy miesiące. Co, jeśli pracownik nie wyrazi na to zgody? Kiedy najpóźniej powinnam wręczyć pracownikom zawiadomienie o oddelegowaniu? Jakie koszty muszę im pokryć w związku z trzymiesięcznym oddelegowaniem?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający trzech miesięcy, jeżeli jest to uzasadnione jego szczególnymi potrzebami. Nie trzeba w tym przypadku dokonywać wypowiedzenia zmieniającego. Pracownik nie może się sprzeciwić powierzeniu innej pracy na czas do trzech miesięcy, jeżeli nowa praca odpowiada jego kwalifikacjom i nie powoduje obniżenia wynagrodzenia. W razie spełnienia ustawowych przesłanek wskazanych powyżej odmowa świadczenia pracy może stanowić ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Kodeks nie określa terminu, w którym należy powiadomić pracownika o możliwości powierzenia innej pracy. Jednak mając na uwadze znaczną odległość nowego miejsca pracy od miejsca zamieszkania pracownika należy mieć na uwadze art. 8 kodeksu pracy. Nie można czynić użytku ze swego prawa, jeżeli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W związku z tym, mimo braku wyraźnego obowiązku, należy się zastanowić czy nie należy odpowiednio wcześniej powiadomić pracownika np. z powodu mogącej trwać dłuższy okres rozłąki z rodziną. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Mając do czynienia z powierzeniem innej pracy do trzech miesięcy nie następuje zmiana stałego miejsca pracy pracownika - tak więc istnieje konieczność stosowania rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, chyba że umowa o pracę lub regulamin wynagradzania ustala wyższe stawki, niż ustalone w rozporządzeniu:

§ 3. Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:

1) przejazdów;  

2) noclegów;  

3) dojazdów środkami komunikacji miejscowej;  

4) innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.


Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 21 zł za dobę podróży. Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje. Za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Koszty związane z delegacją

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 6
  • 1
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Rozliczanie delegacji zagranicznej

    Osoba fizyczna O, prowadząca działalność gospodarczą współpracuje z firmą X, z którą jest związana kontraktem na świadczenie usług informatycznych. Wystawiając (...)

  • Wyjazdy w teren a delegacje

    Jestem pracownikiem socjalnym, często muszę jeździć w teren, aby przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy. Czy do odbywanych przeze mnie podróży mają zastosowanie (...)

  • Koszty związane z umową najmu

    Zawieram umowę najmu lokalu użytkowego. W umowie tej jest zapis, że wszelkie koszty związane z zawarciem umowy ponosi najemca. Jakie to są koszty? Czego dotyczą? Ile (...)

  • Faktury oddziału a koszty

    Spółka w roku 2009 dokonała wyrejestrowania zagranicznego oddziału w Irlandii w związku z brakiem dochodów z prowadzonej tam działalności budowlanej. Salda kont bilansowych (...)

  • Obowiązki korzystającego z użyczonego lokalu

    Zawarłem umowę użyczenia lokalu na prowadzenie biura. Co wchodzi w zakres zwykłych kosztów utrzymania? Czy jeśli lokal wymaga remontu - powinienem ja za ten remont zapłacić (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane