Liczenie czasu zatrudnienia na okres próbny

Pytanie:

"Chciałbym zatrudnić pracownika na umowę o pracę na okres próbny od 09.05.2007r. do 09.08.2007 r. Wyliczyłem, że to 93 dni. Czy nie przekroczyłem 3 miesięcy na jaki maksymalnie może być zawarta umowa o pracę na okres próbny?"

Odpowiedź prawnika: Liczenie czasu zatrudnienia na okres próbny

Zgodnie z art. 25 § 2 kodeksu pracy umowa na czas próbny może być zawarta na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Ponieważ kp nie zawiera odrębnych przepisów dotyczących liczenia terminów, na mocy odesłania z art. 300 kp będziemy stosować przepisy kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 112 kc termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jeśli zatem początkiem biegu terminu 3 miesięcy przewidzianego dla zatrudnienia na okres próbny jest dzień 9 maja 2007 r., to termin ten upłynie z końcem 9 sierpnia 2007 r. W przypadku terminów liczonych w miesiącach nie liczy się ilości dni wchodzących do miesiąca.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika