Niekaralność zastępcy wójta

Pytanie:

"Osoba posiadająca prawomocny wyrok skazujący (w zawieszeniu) za nielegalne posiadanie broni została oficjalnie przedstawiona jako kandydat na przyszłego zastępcę wójta (wicewójt) w gminie. Czy w świetle obowiązujących przepisów (lub przepisów które mają zostać wkrótce wprowadzone) osoba taka może piastować taką funkcję (wicewójta) we władzach samorządowych?"

Odpowiedź prawnika: Niekaralność zastępcy wójta

Swojego zastępcę, zgodnie z art. 26 a ustawy o samorządzie gminnym, wójt powołuje w drodze zarządzenia. Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym, zatrudnianym na podstawie powołania.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, wymóg bycia osobą niekaraną za przestępstwo umyślne nie dotyczy osób zatrudnianych na podstawie powołania. Jednakże już z kolejny ustęp tego artykułu wprowadza modyfikację od tej zasady dla osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych. Zgodnie z tym ustępem, pracownikiem samorządowym zatrudnionym na kierowniczym stanowisku urzędniczym może być osoba zatrudniana na podstawie art. 2 pkt 2-4 (a więc także na podstawie powołania) która, między innymi, spełnia wymagania określone w ust. 1 i ust. 3 pkt 2 i 3. Jednym z tych wymogów, określonym w art. 2 ust. 3 pkt. 2, jest wymóg, by dana osoba taka nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie, natomiast pkt. 3 wprowadza wymóg, by osoba ta cieszyła się nieposzlakowaną opinią. Zgodnie z art. 3 ust. 5, Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz stanowisk pracowniczych, uwzględniając stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze, w jednostkach, o których mowa w art. 1, oraz biorąc pod uwagę rodzaj zadań realizowanych przez poszczególne jednostki i charakter czynności wykonywanych na poszczególnych stanowiskach pracy w tych jednostkach. Zgodnie z tym rozporządzeniem, zastępca wójta jest zatrudniony na kierowniczym stanowisku urzędniczym. Przedstawione powyżej przepisy weszły w życie z dniem 7.08.2005 r. Zatem, pomimo że zgodnie z ustawą co do zasady brak karania za przestępstwo umyślne nie jest wymogiem koniecznym do zatrudnienia pracownika na podstawie powołania, to jeżeli osoba ta jest zatrudniana na kierowniczym stanowisku urzędniczym, naszym zdaniem, nie może ona być osobą karaną za przestępstwo umyślne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika