Nieprzerwany urlop wypoczynkowy

Pytanie:

"Zatrudniam pracownika od maja 2007 roku na czas określony do dnia 31.01.2009 roku. Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik w tym roku wykorzystał pojedynczo 9 dni urlopu wypoczynkowego. Wypisał i złożył w kadrach wniosek urlopowy na dzień 4 kwietnia 2008 r. Pracownik już wspominał, że w maju chciałby wziąć 3 dni urlopu. Zastanawiam się co z pozostałymi 10 dniami urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik musi wykorzystać jedną część urlopu ( art. 162 k.p.) trwającą nie mniej niż 14 dni kolejnych kalendarzowych? Czy mam prawo nie wyrazić zgody na dalsze pojedyncze dni urlopu pracownika ?"

Odpowiedź prawnika: Nieprzerwany urlop wypoczynkowy

Faktycznie, zgodnie z przepisem art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Zgodnie z ogólna normÄ… przepisu art. 152 § 1 kp, pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, pÅ‚atnego urlopu wypoczynkowego. Unormowanie z art. 162 jest wiÄ™c realizacjÄ… zasady nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, co oznacza, iż powinien on być wykorzystany jednorazowo a jednoczeÅ›nie wyjÄ…tkiem od reguÅ‚y okreÅ›lonej w przepisie art. 152 kp.

Pracownik powinien wiÄ™c wykorzystać urlop w jednej części, bÄ…dź też, co najmniej jedna jego część nie powinna być krótsza niż 14 dni. Termin ten obejmuje nie tylko dni wolne od pracy ale także wszystkie dni, które przypadajÄ… w czasie urlopu i sÄ… dniami wolnymi od pracy – soboty, niedziele, Å›wiÄ™ta.

Wobec powyższego pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wskazanego dnia, jeÅ›li nie bÄ™dzie możliwe udzielenie nieprzerwanego, czternastodniowego urlopu w terminie późniejszym.

Mimo tego, iż faktycznie pozostaÅ‚o pracownikowi tylko 10 czy też 9 dni urlopu, możliwe bÄ™dzie wykorzystanie nieprzerwanego, czternastodniowego urlopu w sytuacji, gdy przykÅ‚adowo urlop obejmie cztery dni wolnego – dwa weekendy oraz jeden dzieÅ„ w tygodniu wolny od pracy ze wzglÄ™du na Å›wiÄ™to – przykÅ‚adowo 9 dni urlopu w drugim i trzecim tygodniu sierpnia b. r. z uwzglÄ™dnieniem wolnego w dniu 15 sierpnia, to w sumie czternaÅ›cie dni nieprzerwanego urlopu z art. 162 przy zaÅ‚ożeniu, iż weekendy sÄ… dniami wolnymi od pracy dla pracownika.

Urlopy wypoczynkowe - nabycie uprawnień przez pracownika, wymiar urlopu, zasady jego udzielania


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika