Niestawiennictwo w pracy przyczyną wypowiedzenia

Pytanie:

"Pracodawca opłacił pracownikowi kurs podnoszący kwalifikacje. Kurs trwa kilka miesięcy i na zajęcia przeznaczony jest jeden dzień roboczy w tygodniu. Czy kilkukrotne nieobecności pracownika na kursie, nie sygnalizowane ani przed ani po fakcie, po prostu przemilczane, mogą być traktowane jak nieobecności nieusprawiedliwione i czy mogą być podstawą do wypowiedzenia pracownikowi przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony?"

Odpowiedź prawnika: Niestawiennictwo w pracy przyczyną wypowiedzenia

Zgodnie z kodeksem pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. 1996 r., Nr 60, poz. 281) w sposób rygorystyczny nakłada na pracownika obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o przyczynie nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Zawiadomienia pracownik powinien dokonać nie później niż w drugim dniu nieobecności. Rozporządzenie pozostawia swobodę formy, w jakiej będzie przekazane zawiadomienie. Niedotrzymanie tego terminu przez pracownika może być usprawiedliwione tylko szczególnymi okolicznościami, np. obłożną chorobą pracownika przy jednoczesnym braku lub nieobecności domowników (wtedy zawiadomienie pracodawcy powinno nastąpić w terminie 2 dni od ustania tych okoliczności). Niedokonanie zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w odpowiednim czasie oraz nieusprawiedliwione niestawiennictwo w pracy można uznać za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, co z kolei może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 par. 1 pkt 1 ustawy Kodeks pracy). Takie stanowisko przyjmuje też orzecznictwo.

Skoro zatem możliwe jest przyjęcie, że nieusprawiedliwione niestawiennictwo jest podstawą rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, to tym bardziej będzie to uzasadniona przyczyna rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika