Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Pytanie:

"Kiedy można zwolnić pracownika bez wypowiedzenia, skoro od dwóch dni nie ma go w pracy i nie usprawiedliwił tego? Po ilu dniach nieobecności? "

Odpowiedź prawnika: Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy ((Dz. U. Nr 60, poz. 281) w sposób rygorystyczny nakłada na pracownika obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o przyczynie nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Zawiadomienia pracownik powinien dokonać nie później niż w drugim dniu nieobecności. Rozporządzenie pozostawia swobodę formy, w jakiej będzie przekazane zawiadomienie. Niedotrzymanie tego terminu przez pracownika może być usprawiedliwione tylko szczególnymi okolicznościami, np. obłożną chorobą pracownika przy jednoczesnym braku lub nieobecności domowników (wtedy zawiadomienie pracodawcy powinno nastąpić w terminie 2 dni od ustania tych okoliczności). Niedokonanie zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w odpowiednim czasie oraz nieusprawiedliwione niestawiennictwo w pracy można uznać za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, co z kolei może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 par. 1 pkt 1 ustawy Kodeks pracy). Takie stanowisko przyjmuje też orzecznictwo.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pati2103 2012-05-13 11:01:21

    witam. pytanko:byłam na utlopie wypocz.od wtorku do piątku(pracuję na pełen etat,czas nieokreślony 6.5do 7 godz. dziennie łącznie z sobotami-w godz.od4 do 10 rano, nie dostając żadnego dodatku za godz.nocne). Po urlopie wróciłam w poniedziałek ,bo uważałam że sobotę mam wolną co wynikaŁo z wewnwtrznego regulaminu,lecz ta sobota wolna została zakwestiowana telefonicznie przez mojego pracodawcę jako mój dzień wolny. W piątek w ost.dzień urlopu.w rozmowie telefonicznej potwierdziłam że w pracy będę w poniedziałek a nie w sobotę. Dzisiaj zaś szefowa powiedziała mi że za ten jeden nieobecny dzień może mnie zwolnić dyscyplinarnie!!! czy tak może się stać???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika