Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

Pytanie: Według nowej ustawy, będąc na urlopie wychowawczym, mogę poprosić swojego pracodawcę o obniżenie mi wymiaru pracy do 1/2 etatu. Czy mogę to zrobić w każdej chwili będęc na urlopie wychowawczym? Czy pracując nie tracę wtedy prawa do urlopu wychowawczego? Czy również wtedy jestem tak samo chroniona jak na urlopie wychowawczym - czyli pracodawca nie może dać mi wypowiedzenia?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Możliwość ta nie wynika z żadnej nowej ustawy, ale z nowelizacji kodeksu pracy, która weszła w życie 29 listopada 2002 r. Został wtedy dodany do art. 186 § 3, któy stanowi: "Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mogłaby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy." Prawo do obniżonego wymiaru czasu pracy przysługuje przez okres, w którym służy prawo do urlopu wychowawczego. Zgłoszenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy przez osobę uprawnioną do urlopu wychowawczego obliguje pracodawcę do uwzględnienia tego wniosku, jednakże, bez względu na treść wniosku, tylko do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego czasu pracy. Zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie oznacza, iż pracownica (pracownik), wykonujący pracę w obniżonym wymiarze czasu korzystają w tym okresie z „częściowego” urlopu wychowawczego. Prawo do tego urlopu jest jedynie warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku, a w konsekwencji do uwzględnienia go przez pracodawcę. Wykonywanie pracy w zmniejszonym czasie, w wyniku uwzględniania wniosku przez pracodawcę nie wpływa na prawo do urlopu wychowawczego i nie następuje w ramach tego urlopu. Skoro nie jest to więc korzystanie z urlopu wychowawczego, pracownicy nie przysługuje taka ochrona jak w czasie urlopu wychowawczego. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy opisanej powyżej, a rozpoczęła już Pani urlop wychowawczy, to w tym celu musiałaby Pani najpierw zrezygnować z dalszej części urlopu wychowawczego i dopiero w następnej kolejności złożyć odpowiedni wniosek.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

 • slawek 2013-05-20 13:32:54

  korzystanie ze skroconego czasu pracy po urlopie macierzynskim vs pozniejszy urlop wychowawczy

  prosze o informacje czy i w jakim czasie (do jakiego wieku dziecka) mozna skorzystac z urlopu wychowawczego po tym jak wczesniej korzystalo sie ze skroconego czasu pracy do 4/5 czy jest jakis zwiazek przyczynowy

 • phoebe 2010-03-12 11:38:52

  Re: Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

  Ale czy to oznacza, ze w dowolnym moencie po obnizeniu wymiaru czasu pracy nie mozna wystapic o dalszy urlop wychowawczy?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane