Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

Pytanie: Według nowej ustawy, będąc na urlopie wychowawczym, mogę poprosić swojego pracodawcę o obniżenie mi wymiaru pracy do 1/2 etatu. Czy mogę to zrobić w każdej chwili będęc na urlopie wychowawczym? Czy pracując nie tracę wtedy prawa do urlopu wychowawczego? Czy również wtedy jestem tak samo chroniona jak na urlopie wychowawczym - czyli pracodawca nie może dać mi wypowiedzenia?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Możliwość ta nie wynika z żadnej nowej ustawy, ale z nowelizacji kodeksu pracy, która weszła w życie 29 listopada 2002 r. Został wtedy dodany do art. 186 § 3, któy stanowi: "Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mogłaby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy." Prawo do obniżonego wymiaru czasu pracy przysługuje przez okres, w którym służy prawo do urlopu wychowawczego. Zgłoszenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy przez osobę uprawnioną do urlopu wychowawczego obliguje pracodawcę do uwzględnienia tego wniosku, jednakże, bez względu na treść wniosku, tylko do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego czasu pracy. Zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie oznacza, iż pracownica (pracownik), wykonujący pracę w obniżonym wymiarze czasu korzystają w tym okresie z „częściowego” urlopu wychowawczego. Prawo do tego urlopu jest jedynie warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku, a w konsekwencji do uwzględnienia go przez pracodawcę. Wykonywanie pracy w zmniejszonym czasie, w wyniku uwzględniania wniosku przez pracodawcę nie wpływa na prawo do urlopu wychowawczego i nie następuje w ramach tego urlopu. Skoro nie jest to więc korzystanie z urlopu wychowawczego, pracownicy nie przysługuje taka ochrona jak w czasie urlopu wychowawczego. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy opisanej powyżej, a rozpoczęła już Pani urlop wychowawczy, to w tym celu musiałaby Pani najpierw zrezygnować z dalszej części urlopu wychowawczego i dopiero w następnej kolejności złożyć odpowiedni wniosek.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

 • slawek 2013-05-20 13:32:54

  korzystanie ze skroconego czasu pracy po urlopie macierzynskim vs pozniejszy urlop wychowawczy

  prosze o informacje czy i w jakim czasie (do jakiego wieku dziecka) mozna skorzystac z urlopu wychowawczego po tym jak wczesniej korzystalo sie ze skroconego czasu pracy do 4/5 czy jest jakis zwiazek przyczynowy

 • phoebe 2010-03-12 11:38:52

  Re: Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

  Ale czy to oznacza, ze w dowolnym moencie po obnizeniu wymiaru czasu pracy nie mozna wystapic o dalszy urlop wychowawczy?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Renata

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
 • Zdzisława

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
 • Paweł

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  Cena mogłaby być niższa ale opinia prawna to rekompensuje pozdrawiam
 • Jola

  ocena usługi:

  Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, jeżeli zajdzie konieczność na pewno skorzystam ponownie.
 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane