Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

Pytanie: Według nowej ustawy, będąc na urlopie wychowawczym, mogę poprosić swojego pracodawcę o obniżenie mi wymiaru pracy do 1/2 etatu. Czy mogę to zrobić w każdej chwili będęc na urlopie wychowawczym? Czy pracując nie tracę wtedy prawa do urlopu wychowawczego? Czy również wtedy jestem tak samo chroniona jak na urlopie wychowawczym - czyli pracodawca nie może dać mi wypowiedzenia?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Możliwość ta nie wynika z żadnej nowej ustawy, ale z nowelizacji kodeksu pracy, która weszła w życie 29 listopada 2002 r. Został wtedy dodany do art. 186 § 3, któy stanowi: "Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mogłaby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy." Prawo do obniżonego wymiaru czasu pracy przysługuje przez okres, w którym służy prawo do urlopu wychowawczego. Zgłoszenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy przez osobę uprawnioną do urlopu wychowawczego obliguje pracodawcę do uwzględnienia tego wniosku, jednakże, bez względu na treść wniosku, tylko do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego czasu pracy. Zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie oznacza, iż pracownica (pracownik), wykonujący pracę w obniżonym wymiarze czasu korzystają w tym okresie z „częściowego” urlopu wychowawczego. Prawo do tego urlopu jest jedynie warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku, a w konsekwencji do uwzględnienia go przez pracodawcę. Wykonywanie pracy w zmniejszonym czasie, w wyniku uwzględniania wniosku przez pracodawcę nie wpływa na prawo do urlopu wychowawczego i nie następuje w ramach tego urlopu. Skoro nie jest to więc korzystanie z urlopu wychowawczego, pracownicy nie przysługuje taka ochrona jak w czasie urlopu wychowawczego. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy opisanej powyżej, a rozpoczęła już Pani urlop wychowawczy, to w tym celu musiałaby Pani najpierw zrezygnować z dalszej części urlopu wychowawczego i dopiero w następnej kolejności złożyć odpowiedni wniosek.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

  • slawek 2013-05-20 13:32:54

    korzystanie ze skroconego czasu pracy po urlopie macierzynskim vs pozniejszy urlop wychowawczy

    prosze o informacje czy i w jakim czasie (do jakiego wieku dziecka) mozna skorzystac z urlopu wychowawczego po tym jak wczesniej korzystalo sie ze skroconego czasu pracy do 4/5 czy jest jakis zwiazek przyczynowy

  • phoebe 2010-03-12 11:38:52

    Re: Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

    Ale czy to oznacza, ze w dowolnym moencie po obnizeniu wymiaru czasu pracy nie mozna wystapic o dalszy urlop wychowawczy?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • EDYTA

    ocena usługi:

    ZDECYDOWANIE POLECAM
  • Katarzyna Barańska

    ocena usługi:

    e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Beata

    ocena usługi:

    To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
  • Anna

    ocena usługi:

    Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
  • Gajownik

    ocena usługi:

    Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
  • marzena antczak

    ocena usługi:

  • Paulina

    ocena usługi:

    Polecam
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
  • Zygmunt

    ocena usługi:

  • nzoz Arnika.

    ocena usługi:

    Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
  • Michał

    ocena usługi:

    Wszystko ok. Polecam
  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
  • Dariusz

    ocena usługi:

    W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane