Obowiązek informowania ucznia i rodzica o wynikach w nauce

Pytanie:

"Czy nauczyciel ma obowiązek informowania ucznia i rodzica o wynikach w nauce przed spotkaniem Rady pedagogicznej? Jeśli tak, to w jakim ma to nastąpić terminie? Czy rodzicowi przysługuje jakaś skarga na oceny wystawione przez nauczycieli?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązek informowania ucznia i rodzica o wynikach w nauce

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, ocenianie wewnątrzszkolne polega nie tylko na wystawianiu ocena, ale także na spełnieniu obowiązków informacyjnych wobec tak ucznia jak i jego rodziców czy też opiekunów prawnych. Prosimy na zwrócenie uwagi na zapis mówiący, iż szczegółowe warunki wewnątrzszkolnego oceniania określa statut szkoły - dlatego też należy w pierwszej kolejności zapoznać się z treścią tegoż statutu. Nie oznacza to jednak, iż przepisy prawne milczą na ten temat. Otóż, jak wskazuje przepis § 11 ust. 9 w/w rozporządzenia, przed rocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne
zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (semestralnych) ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.
Prawo przewiduje więc obowiązek poinformowania ucznia i rodziców ucznia o przewidywanych ocenach (wszystkich, a więc także ocenach niedostatecznych). Termin w którym i uczeń i rodzice muszą być poinformowani o ocenie ustalany jest szczegółowo w statucie szkoły. Dla oceny czy będzie to termin dwutygodniowy czy miesięczny będzie zasadnicze znaczenie będzie miał statut szkoły. To z jego treści będzie wynikał termin podania informacji - prawo przewiduje jednak taki obowiązek.
Warto także wspomnieć, iż mimo tego, że ocena ustalona przez nauczyciela jest ostateczną (§18 ust. 1 rozporządzenia), uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika