Odmowa udzielenie urlopu wychowawczego

Pytanie:

"Czy pracodawca musi się zgodzić na urlop wychowawczy? Czy istnieją jakieś sytuacje kiedy nie posiada takiego obowiązku i może nie wyrazić zgody?"

Odpowiedź prawnika: Odmowa udzielenie urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy jest szczególnym rodzajem urlopu bezpłatnego, podczas którego zasadniczo zachowane są wszelkie uprawnienia pracownicze (m. in. właśnie z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia). Celem tego urlopu jest umożliwienie matce dziecka, ojcu lub opiekunowi sprawowanie nad dzieckiem osobistej opieki.

Udzielanie urlopu wychowawczego regulowane jest przez kodeks pracy oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie wykonawcze (Dz. U. nr 230, poz. 2291). Kodeks pracy określa warunki jakie spełniać musi pracownik, by udzielono mu urlopu, rozporządzenie zaś procedurę.

W świetle przepisów pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wychowawczego wnioskującemu pracownikowi, o ile spełnia on warunki przewidziane w kodeksie pracy i oczywiście nie wykorzystał już przysługującego mu okresu tego urlopu. Kodeks nie przewiduje bowiem żadnych okoliczności, w których można udzielenia urlopu odmówić.

Tak więc warunkiem udzielenia urlopu jest co najmniej 6 - miesięczne zatrudnienie (wlicza się tu również poprzednie okresy zatrudnienia) oraz konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do 4 lat (w przypadku dziecka niepełnosprawnego do lat 18). W obu przypadkach wynosi on 3 lata.

Sam wniosek o udzielenie urlopu musi być przedłożony pracodawcy na piśmie, z podaniem terminu jego rozpoczęcia i okresu trwania.

Odmowa udzielenia urlopu uzasadnia wniesienie powództwa do sądu pracy o ustalenie prawa do urlopu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika