Odmowa zatwierdzenia delegacji

Pytanie:

"Jestem dyrektorem samorządowej instytucji. Mój pracodawca wystawił mi delegację na wyjazd zagraniczny. Po moim powrocie odmówił jednak jej rozliczenia i zwrotu poniesionych przeze mnie wydatków, mimo przedstawienia przeze mnie dowodów pobytu za granicą i pełnej realizacji zleconych zadań, nie przedstawiając mi jasnych powodów swojej decyzji. Ponieważ na delegacji potrzebny był podpis osób zatwierdzających do wypłaty, złożyłem ten podpis osobiście obok podpisu mojego księgowego (delegacje rozliczam w księgowości mojej instytucji). Czy takie postępowanie jest właściwe? Czy pracodawca może odmówić rozliczenia wystawionej przez siebie delegacji? Co w takiej sytuacji powinien zrobić delegowany pracownik?"

Odpowiedź prawnika: Odmowa zatwierdzenia delegacji

Zgodnie z art. 77[5] kp, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Warunki i wysokość ustalania należności przysługujących pracownikom, z tytułu podróży służbowej, zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. 2002 r. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Zgodnie z § 1 w/w rozporządzenia, określa ono wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Jak więc wynika z powyższych przepisów, pracodawca ma obowiązek rozliczenia się z pracownikiem z tytułu wykonywania zadań (na zlecenie pracodawcy) przez pracownika w ramach podróży służbowej. Jeżeli pracodawca nie wywiązuje się z powyższych obowiązków, wówczas pracownik ma prawo dochodzić swoich roszczeń na podstawie art. 242 i następne kp. Pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej, jednakże przed skierowaniem sprawy na drogę sądową może on żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Należy również pamiętać, iż zgodnie z art. 291 § 1 kp, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Jeżeli doprowadził Pan do wypłaty należności z tytułu podróży służbowej wbrew woli pracodawcy, to nie jest to postępowanie właściwe. Może to zostać uznane za rażące naruszenie obowiązków pracowniczych, a tym samym doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 kp (z winy pracownika, bez zachowania okresu wypowiedzenia), a także konsekwencji cywilnych i karnych.

Sposób rozliczania zagranicznych delegacji służbowych

A jeśli pracodawca nie przestrzega praw pracowniczych? Odpowiedzialność za łamanie praw pracownika

Zasady rozpatrywania spraw przez sądy pracy

Czy i kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika