Odpowiedzialność materialna pracowników

Pytanie:

"Pracuję w jednym z oddziałów sklepu jubilerskiego z dwiema innymi dziewczynami plus szefowie. Każdy z nas ma dostęp do biżuterii, niejednokrotnie bardzo drogiej. Wszystkie zatrudnione osoby podpisały dokument o odpowiedzialności materialnej. Na tej podstawie szefowa bardzo często potrąca nam z pensji kwoty, których jej brakuje do pełnego rozliczenia - manko, które my musimy pokryć (potrącane są nam te kwoty po równo z pensji). W październiku będziemy miały remanent. Obawiamy się z koleżankami dużego manka (została zatrudniona nowa dziewczyna, którą podejrzewamy o wynoszenie towaru ze sklepu; nie potrafimy jednak tego udowodnić). Na samą myśl, że będę zmuszona przez kilka miesięcy pokryć niedobory w kasie cierpnie mi skóra - pracuję tam tylko na pół etatu i naprawdę niewiele zarabiam. Gdzie jest granica nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych? Dlaczego pracodawca obciąża nas winą za szkody, które mu niby wyrządzamy (braki w towarach), a bardzo często zdarza się, że sam bierze towar, przenosi do innego oddziału nas nawet o tym nie informując? Jak odciąć się od takiego postępowania pracodawcy? Jakie obowiązki udowodnienia winy pracownikowi ciążą na pracodawcy w takich sytuacjach, gdy wszyscy mają dostęp do towaru? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność materialna pracowników

Art. 124 par. 1 kodeksu pracy przewiduje, że pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności albo narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, jak również inne mienie, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Od tej odpowiedzialności pracownik może się jednak uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Należy wyraźnie zauważyć, iż ciężar udowodnienia szkody w powierzonym mieniu i wysokości szkody spoczywa na pracodawcy. Pracodawca nie ma jednak obowiązku udowodnienia winy pracownika – wystarczy bowiem wykazanie szkody. Na tej podstawie jedynym sposobem uniknięcia odpowiedzialności, o której mowa w powołanym przepisie oraz pytaniu, jest powołanie przez pracownika okoliczności wskazujących, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.

Istotna jest również treść umowy zawartej z pracodawcą o odpowiedzialności materialnej pracowników. Jeżeli w jej zapisach przyjęto wspólną odpowiedzialność pracowników za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się, wówczas pracownicy odpowiadają podzielnie w określonych w umowie częściach. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.

Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie oraz umowna odpowiedzialność wspólna pracowników


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika