Odprawa emerytalna a zwolnienia grupowe

Pytanie:

"Nasza pracownica osiągnęła wiek emerytalny. Zostaje z nią rozwiązana umowa o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy. Należy się jej odprawa z tego tytułu. Czy powinniśmy wypłacić jej również odprawę emerytalną?"

Odpowiedź prawnika: Odprawa emerytalna a zwolnienia grupowe

Nabycie prawa do odprawy emerytalnej uzależnione jest od zaprzestania zatrudnienia w związku z przejściem na emeryturę, a nie tylko od uzyskania uprawnień emerytalnych. Odprawa zaś z tytułu zwolnienia pracownika z przyczyn przez niego niezawinionych jest uzleżniona tylko od braku winy po stronie pracownika jako przyczyny zwolnienia. Jeśli pracodawca jako przyczynę podaje likwidację stanowiska pracy, to pracownik ma prawo do jednej odprawy (zwolnienia grupowe). Natomiast jeśli podstawą zwolnienia jest przejście na emeryturę (przyczyna niezawiniona) pracownik ma prawo do obu odpraw. Kwestie z tym związane są jednak wielce niejasne. Istnieje również stanowisko, że gdy pracodawca rozwiąże z pracownikiem stosunek pracy na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych i pracownik przechodzi na emeryturę, to pracownikowi będą przysługiwały obie odprawy, gdyż w tym przypadku ustanie stosunku pracy mimo innej podstawy wypowiedzenia ma związek z przejściem pracownika na emeryturę.

Więcej informacji zawierają artykuły:

Odprawa rentowa i emerytalna

Co nieco o ustawie dotyczącej zwolnień grupowych, czyli o ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników od 1 stycznia 2004 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika