Odprawa emerytalna pracownika służby cywilnej

Pytanie:

"W październiku 2006 r. nabywam prawo do wcześniejszej emerytury (55 lat życia) i oczywiście chcę z tego skorzystać. Czy jako pracownik administracji państwowej mam prawo do 6-miesięcznej odprawy na podstawie art. 87 ust. 1 i 2 ustawy o służbie cywilnej? Pracuję w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii od marca 1999 r. (6 lat) jako członek korpusu służby cywilnej zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wcześniej 19 lat pracowałem w Państwowym Ośrodku Maszynowym jako pracownik administracji, później w zakładach prywatnych (Sp. z o.o.). Czy okres pracy w Państwowym Ośrodku Maszynowym wlicza się do okresów pracy zaliczanych z mocy odrębnych przepisów (ust.2)?"

Odpowiedź prawnika: Odprawa emerytalna pracownika służby cywilnej

Art. 87 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej stanowi, że członkowi korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, a jeżeli członek korpusu przepracował co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Do okresu pracy wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Pan był zatrudniony u poprzedniego pracodawcy przez 19 lat i nie jest ten okres wyłączony od zaliczenia do okresu, od którego zależą uprawnienia do odprawy.

Do stażu pracy w zakresie omawianego dodatku wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, co oznacza, że nie uwzględnia się w nim okresu zatrudnienia równoległego wobec pracy w służbie cywilnej, nawet gdyby rozpoczął się przed nawiązaniem stosunku pracy w tej służbie. Do stażu pracy, od którego zależy prawo i wymiar dodatku za wieloletnią pracę dolicza się także inne udowodnione okresy zaliczane do okresu zatrudnienia na podstawie odrębnych przepisów. Chodzi tu o tzw. powszechne okresy zaliczalne, a więc okresy inne niż pozostawanie w zatrudnieniu, które są uwzględniane w stażu pracy w zakresie wszelkich uprawnień pracowniczych. Do grupy okresów zaliczalnych należą m.in.:

  • okresy czynnej służby wojskowej,
  • okresy służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej,
  • okresy działalności kombatanckiej oraz równorzędnej wraz z okresami zaliczalnymi do nich, a także okresy represji wojennych i powojennych,
  • okres pracy nakładczej,
  • okres, za który pracownikowi przyznano odszkodowanie w związku z nieprawidłowym rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę.

Zarówno okresy zatrudnienia, jak i okresy zaliczalne muszą być udowodnione, co oznacza, że w stażu pracy uwzględnia się tylko okresy należycie wykazane przez urzędnika; fakt niewykazania oznaczonego okresu nie obciąża władzy służbowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stanisław 2014-06-14 20:22:58

    Jestem na zawieszonej emeryturze od 6 lat. dnia 6-05-2014r. złożyłem pismo o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 25-07-2014r. W lutym 2014 roku ukończyłem 47 lat jako pracownik korpusu służby cywilnej. Dnia 10-06-2014r. zakład pracy poinformował mnie że nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy o prace w terminie przez mnie podanym. Poprosiłem o uzasadnienie ale nie otrzymałem odpowiedzi. Czy obowiązuje termin rozwiązania umowy o pracę podany przeze mnie. Odmówiono mi wykorzystania należnego urlopu. W jakiej wysokości przysługuje mi odprawa. Proszę o pomoc.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika