Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odprawa pośmiertna

Pytanie: 1 z 3 Następne Mąż umarł miesiąc temu. Zakład pracy nie chce wypłacić ekwiwalentu pieniężnego za 6 m-cy urlopu oraz odprawy rentowej, dopóki nie zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe, kto jest spadkobiercą. Mam dwie córki, które chcą odrzucić spadek po ojcu, ale nie chcemy tego przeprowadzać teraz. Czy rzeczywiście do wypłaty tego typu świadczeń żonie zmarłego konieczne jest postępowanie spadkowe, a jeśli tak, czy można to załatwić w inny sposób, np. u notariusza, bez sądu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Prawo do ekwiwalentu pieniężnego należy zaliczyć do prawa majątkowego ze stosunku pracy. Zgodnie z artykułem 631§ 2 kodeksu pracy, takie prawa majątkowe przechodzą, po śmierci pracownika, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prawa majątkowe po zmarłym pracowniku przysługują tym osobom w częściach równych. W wypadku istnienia wymienionych osób, prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego nie wchodzą w skład spadku. W przypadku małżonka, prawa majątkowe zmarłego pracownika, przechodzą z mocy samego prawa, bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Konieczne jest jedynie istnienie w dniu śmierci pracownika ważnego związku małżeńskiego. W przypadku innych osób, w tym dzieci zmarłego pracownika, konieczne jest spełnienie warunków potrzebnych do uzyskania renty rodzinnej w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

Podobnie jest w przypadku odprawy pośmiertnej (wydaje się, że o taką instytucję chodzi w zadanym pytaniu), wypłacanej po śmierci pracownika. Także to prawo majątkowe nie jest zaliczane w skład spadku. Przysługuje ono, tak jak poprzednio, małżonkowi oraz oraz innym osobom spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku małżonka, nabywa on prawo do renty pośmiertnej bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Odnośnie innych osób, konieczne jest spełnienie przez nich W przypadku innych osób, w tym dzieci zmarłego pracownika, konieczne jest spełnienie warunków potrzebnych do uzyskania renty rodzinnej w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Dodatkowo uważa się, że w ich przypadku, roszczenie odprawę staje się wymagalne, gdy organ rentowy stwierdzi w drodze decyzji ich prawo do renty rodzinnej.

W przypadku wymienionych roszczeń prawo do nich nie jest uzależnione od przeprowadzenia postępowania spadkowego. Ich wymagalność zależy jedynie od istnienia osób spełniających odpowiednie warunki do uzyskania tych świadczeń. Jeśli były pracodawca nie chce jednak ich dobrowolnie spełnić, celowym wydaje się skierowanie sprawy na drogę sądową. Zarówno roszczenie dotyczące ekwiwalentu pieniężnego, jak i to odnoszące się odprawy pośmiertnej, należą do właściwości sądów pracy. W celu zasądzenia dochodzonych roszczeń należy skierować pozew przeciw byłemu pracodawcy męża do właściwego sądu pracy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Odprawa pośmiertna

  • Lucyna 2009-11-27 21:47:26

    Re: Odprawa pośmiertna

    Zmarł matka nasz pracownik , pozostał małoletni syn , z mężem była po rozwodzie.Syna będzie wychowywała teściowa.Na tą chwie jeszcze nie ma załatwionych formalności.Pracownica zmarła 20 listopada 2009 roku.Komu mamy wypłacic odprawę posmiertną i świadczenie rehabilitacyjne, ponieważ zmarła przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. Ojciec dziecka przebywa za granicą , ale nie miał ograniczonych praw do dziecka.Dziękuje za opdowiedz , bardzo pilne.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Magda

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
  • Artur

    ocena usługi:

    Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
  • Maria

    ocena usługi:

    porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
  • Maria

    ocena usługi:

    porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • D.Schaffner

    ocena usługi:

    Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
  • Formiga

    ocena usługi:

    Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
  • mirek

    ocena usługi:

    Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
  • gabriela

    ocena usługi:

    porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
  • Łukasz

    ocena usługi:

    Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
  • Jacek

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Zbigniew

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane