Okres nieskładkowy w świadectwie pracy

Pytanie:

"Rozwiązałam z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia art.52. par. 1 k.p. za nieusprawiedliwioną nieobecność. W świadectwie pracy w pkt 10 wykazałam daty dni nieobecności oraz skrót NN . Czy postąpiłam prawidłowo?"

Odpowiedź prawnika: Okres nieskładkowy w świadectwie pracy

Rozumiemy, iż pracodawca rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. W przypadku jednorazowej nieusprawiedliwionej nieobecności, nie wydaje się zasadne odwołanie się do art. 52.

Zakładamy jednak, iż pytanie dotyczy wpisu w świadectwie pracy nieobecności nieusprawiedliwionej pracownika jako okresu nieskładkowego. Skrót NN nie jest skrótem oficjalnym stosowanym w tego typu przypadkach.

Zgodnie z wzorem załącznika do Rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, w punkcie 10 świadectwa pracy określa się okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia wskazanym w ust. 1 , uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. Okresy nieskładkowe wymienia art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Są to konkretnie określone okresy, jakie należy uznać za nieskładkowe. Nie ma w tym artykule wzmianki o nieusprawiedliwionej nieobecności w pracownika w pracy. Skoro zatem okres nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być zaliczony do okresów nieskładkowych to nie ma podstaw by wpisać go w pkt. 10 powoływanego wzoru świadectwa pracy.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika