Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Okres wypowiedzenia przy porozumieniu stron

Pytanie: Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. W sierpniu urodziłam syna. Urlop macierzyński skończył mi się 29.12.2008 i jeszcze skorzystałam z urlopu płatnego (zaległego) do 30.01.2009. Wróciłam do pracy 02.02.2009 i tego samego dnia zostałam zwolniona. Miałam wysokie stanowisko w agencji reklamowej. Trzy lata pracy kończyłabym 13.03.2009 r. ale wypowiedzenie otrzymałam 02.02.2009. Niestety podpisałam porozumienie stron (bałam się że może nie dostanę pracę w branży, jeśliby podpisałam wypowiedzenie). Otrzymałam 2 miesiące wypowiedzenia i 2 pensje. Czy należy mi się jeszcze jedna pensja? Okres pracy mija 31.03.2009 - tak jak jest podpisane w porozumieniu stron. Czy należy mi się jeszcze jedna pensja? Zostałam zwolniona 02.02.2009 po powrocie z mojego urlopu macierzyńskiego i 3 lata pracy miałabym 13.03.2009?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli otrzymałaby Pani wypowiedzenie umowy o pracę to Pani okres wypowiedzenia wynosiłby trzy miesiące (pracę w trakcie wypowiedzenia wlicza  się  do trzyletniego okresu). Z zadanego pytania wynika jednak, że podpisała Pani rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Zgodnie z kodeksem pracy, umowa o pracę rozwiązuje się:
 1. na mocy porozumienia stron, 
 2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),  
 3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), 
 4. z upływem czasu, na który była zawarta,  
 5. z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Tak więc porozumienie stron jest odrębną przyczyną rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli strony uzgadniają w drodze porozumienia, że stosunek pracy zakończy się w danym dniu lub wskazują, ze termin wypowiedzenia wynosi dany okres czasu, oznacza to, że rezygnują z ustawowych terminów wypowiedzenia. W porozumieniu strony mogą określić termin rozwiązania umowy o pracę odmiennie niż wynika to z brzmienia kodeksu pracy. Jeżeli zawarła Pani porozumienie z pracodawcą, w którym został określony konkretny termin rozwiązania umowy o pracę (a nie np. wskazane zostało, że umowa rozwiązuje się zgodnie z terminami wypowiedzenia określonymi w kodeksie pracy) lub w którym termin rozwiązania umowy został skrócony, nie może się Pani domagać pensji liczonej wg ustawowych terminów wypowiedzenia (umowa rozwiązuje się bowiem z dniem wskazanym w porozumieniu). Domaganie się takiej pensji wymagałoby kwestionowania dokonanego porozumienia stron lub zawarcia nowego porozumienia.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Okres wypowiedzenia przy porozumieniu stron

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane