Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Okres wypowiedzenia przy porozumieniu stron

Pytanie: Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. W sierpniu urodziłam syna. Urlop macierzyński skończył mi się 29.12.2008 i jeszcze skorzystałam z urlopu płatnego (zaległego) do 30.01.2009. Wróciłam do pracy 02.02.2009 i tego samego dnia zostałam zwolniona. Miałam wysokie stanowisko w agencji reklamowej. Trzy lata pracy kończyłabym 13.03.2009 r. ale wypowiedzenie otrzymałam 02.02.2009. Niestety podpisałam porozumienie stron (bałam się że może nie dostanę pracę w branży, jeśliby podpisałam wypowiedzenie). Otrzymałam 2 miesiące wypowiedzenia i 2 pensje. Czy należy mi się jeszcze jedna pensja? Okres pracy mija 31.03.2009 - tak jak jest podpisane w porozumieniu stron. Czy należy mi się jeszcze jedna pensja? Zostałam zwolniona 02.02.2009 po powrocie z mojego urlopu macierzyńskiego i 3 lata pracy miałabym 13.03.2009?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli otrzymałaby Pani wypowiedzenie umowy o pracę to Pani okres wypowiedzenia wynosiłby trzy miesiące (pracę w trakcie wypowiedzenia wlicza  się  do trzyletniego okresu). Z zadanego pytania wynika jednak, że podpisała Pani rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Zgodnie z kodeksem pracy, umowa o pracę rozwiązuje się:
 1. na mocy porozumienia stron, 
 2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),  
 3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), 
 4. z upływem czasu, na który była zawarta,  
 5. z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Tak więc porozumienie stron jest odrębną przyczyną rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli strony uzgadniają w drodze porozumienia, że stosunek pracy zakończy się w danym dniu lub wskazują, ze termin wypowiedzenia wynosi dany okres czasu, oznacza to, że rezygnują z ustawowych terminów wypowiedzenia. W porozumieniu strony mogą określić termin rozwiązania umowy o pracę odmiennie niż wynika to z brzmienia kodeksu pracy. Jeżeli zawarła Pani porozumienie z pracodawcą, w którym został określony konkretny termin rozwiązania umowy o pracę (a nie np. wskazane zostało, że umowa rozwiązuje się zgodnie z terminami wypowiedzenia określonymi w kodeksie pracy) lub w którym termin rozwiązania umowy został skrócony, nie może się Pani domagać pensji liczonej wg ustawowych terminów wypowiedzenia (umowa rozwiązuje się bowiem z dniem wskazanym w porozumieniu). Domaganie się takiej pensji wymagałoby kwestionowania dokonanego porozumienia stron lub zawarcia nowego porozumienia.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Okres wypowiedzenia przy porozumieniu stron

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane