Palenie papierosów w miejscu pracy

Pytanie:

"Mój problem polega na tym, że pracuję z moim pracodawcą w jednym pomieszczeniu. Mój szef jest osobą palącą i dziwię się jego postawie, gdyż nie zwracając uwagi, że przyjmuję w naszym biurze klientów "obsmradza" i zadymia pomieszczenie publiczne. Czy mój kierownik ma prawo narażać mnie na bierne palenie? Nie wspomnę, że codziennie muszę prać ciuchy i myć włosy środkami zakupionymi z własnych, prywatnych pieniędzy. Dyskretnie zwracałam mu uwagę, prosiłam żeby palił na zewnątrz, ale nic nie pomogło. Czy jedynym rozwiązaniem jest zwolnienie się z pracy?"

Odpowiedź prawnika: Palenie papierosów w miejscu pracy

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy palenie tytoniu w zakładach pracy jest dozwolone wyłącznie w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach (palarniach) wyposażonych w dostateczną ilość popielniczek. Palarnie powinny być usytuowanie w sposób nie narażający osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego. Ponadto w palarni powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni podłogi na każdego pracownika najliczniejszej zmiany korzystającego z tego pomieszczenia, z tym jednak, że powierzchnia poszczególnych pomieszczeń przeznaczonych na palarnie nie powinna być mniejsza niż 4 m2. W palarni należy zapewnić przynajmniej dziesięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Zgodnie z art. 283 kodeksu pracy kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy albo kierując pracownikami, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny. Wynika z powyższego, iż Pani zwierzchnik podlega w/w regulacji. Wydaje się, iż rozwiązaniem byłoby zawiadomienie inspekcji pracy o zachowaniu kierownika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jin 2021-03-14 05:57:14

    Tyle miejsca poświęcone ochronie palaczom. A ile to popielniczek a ile to.miejsca. A moze parę słów o paragrafach którymi mozna sie posłużyć w sadzie pracy. Paranoja

  • sss 2012-12-14 18:25:04

    wcześniej nas zwolnią..piszę nas,ponieważ ja również wącham codziennie smród papierosów, dodam jeszcze, że jestem jedynym niepalącym na ok 20 pracowników... chciałbym temu zaradzić, ale cóż wywalą mnie na zbity pysk.

  • Ewa 2012-03-20 11:28:26

    KAra grzywny w jakiej wysokosci moze spotkac mojego pracodawce za palenie w pracy ?

  • Miroslaw 2012-03-20 11:26:48

    Pracuje razem z palaczami,nie moge nic z tym zrobic,gdyz wspolpracownicy nie maja zamiaru wyjsc i zapalic papierosa na zewnatrz.Jest to male pomieszczenie i jestem narazona na bierne palenie.Co moge z tym zrobic?Jestem bezradny. Prosze o pomoc.

  • Alik 0000-00-00 00:00:00

    Ja też walczę z palaczami, chociaż jest ich zdecydowanie mniej, bo tylko 4 osoby na ok. 30 niepalących. Palą w toalecie i są wulgarni, a szef nie reaguje bo sam pali. Nie wiem co zrobić, chyba napiszę jakieś pismo i przedstawię pracodawcy i BHP-owcowi. Może zbiorę podpisy...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika