Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

Pytanie: Rozwiązałem umowę za porozumieniem stron z pracodawcą. Porozumienie zostało zawarte 2 listopada 2005 roku. Zgodnie z jego treścią rozwiązuje się za porozumieniem stron umowę o pracę zawartą 1 sierpnia 2001 roku pomiędzy pracownikiem Y a pracodawcą X. Strony ustalają jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Umowa wygasa 30 listopada 2005 roku. Pod taką umową podpisałem się ja i właściciel firmy. Dziś kadrowa wraz z właścicielem poprosili mnie o napisanie pisma zatytułowanego „oferta pracownika o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron”. Według tego pisma pracownik ma zwrócić się do pracodawcy z prośbą o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z dniem 30 listopada 2005 za porozumieniem stron. Pismo jest zakończone zdaniem „odpowiedzi na moją ofertę oczekuję do dnia 9 listopada 2005 r.” Podpisałem się ja i właściciel z adnotacją "wyrażam zgodę". Czy moje pierwsze pismo rozwiązania za porozumieniem stron jest nie spójne? Czy w zdaniu "Strony ustalają jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Umowa wygasa 30 listopada 2005 roku" słowo wypowiedzenie jest nie właściwe? Jakie znaczenie ma napisanie takiej oferty pracownika?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Treść pierwszego porozumienia stron z całą pewnością jest niespójna. Strony napisały bowiem, że umowa wygaśnie na mocy porozumienia stron po upływie miesiąca, a jednocześnie, że umowa wygaśnie 30 listopada. Powoduje to sprzeczność, gdyż termin miesięczny upływa z dniem 2 grudnia!

Równie niefortunne jest drugie pismo, to pochodzące od pracodawcy. Z jednej strony pisze on, że chciałby, by pracownik wystosował ofertę do pracodawcy o zawarcie porozumienia, z drugiej pisze, że czeka na odpowiedź na ofertę (swoją).

Nie ma przeszkód, by zmienić treść wcześniejszego porozumienia, gdyż umowa o pracę jeszcze nie wygasła. Warto jednak pamiętać, iż jeśli z taką inicjatywą wychodzi pracodawca, to on kieruje ofertę zawarcia nowego porozumienia. Nie może żądać od pracownika, by to pracownik złożył taką ofertę. W zasadzie nie ma znaczenia, kto (pracownik czy pracodawca) wychodzi do drugiej strony z ofertą. Dopiero przyjęcie tej oferty jest wiążące dla obu stron.

W każdym razie pierwsze porozumienie powinno zostać zmienione (a ściślej zastąpione nowym), gdyż jest sformułowane w sposób, który może budzić poważne wątpliwości co do chwili wygaśnięcia umowy o pracę. Jeśli pracownik podpisał drugie pismo, to należałoby uznać, że przyjął od pracodawcy ofertę rozwiązania umowy z dniem 30 listopada za porozumieniem stron. Natomiast nie stwarza większych problemów użycie w treści porozumienia wyrazu „wypowiedzenie”. Strony wyraźnie bowiem napisały, że zawierają porozumienie. Poza tym obie strony podpisały to pismo, podczas gdy przy wypowiedzeniu umowy nie jest  potrzebny podpis drugiej strony. Wzór porozumienia można pobrać ze strony Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane