Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

Pytanie: Rozwiązałem umowę za porozumieniem stron z pracodawcą. Porozumienie zostało zawarte 2 listopada 2005 roku. Zgodnie z jego treścią rozwiązuje się za porozumieniem stron umowę o pracę zawartą 1 sierpnia 2001 roku pomiędzy pracownikiem Y a pracodawcą X. Strony ustalają jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Umowa wygasa 30 listopada 2005 roku. Pod taką umową podpisałem się ja i właściciel firmy. Dziś kadrowa wraz z właścicielem poprosili mnie o napisanie pisma zatytułowanego „oferta pracownika o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron”. Według tego pisma pracownik ma zwrócić się do pracodawcy z prośbą o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z dniem 30 listopada 2005 za porozumieniem stron. Pismo jest zakończone zdaniem „odpowiedzi na moją ofertę oczekuję do dnia 9 listopada 2005 r.” Podpisałem się ja i właściciel z adnotacją "wyrażam zgodę". Czy moje pierwsze pismo rozwiązania za porozumieniem stron jest nie spójne? Czy w zdaniu "Strony ustalają jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Umowa wygasa 30 listopada 2005 roku" słowo wypowiedzenie jest nie właściwe? Jakie znaczenie ma napisanie takiej oferty pracownika?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Treść pierwszego porozumienia stron z całą pewnością jest niespójna. Strony napisały bowiem, że umowa wygaśnie na mocy porozumienia stron po upływie miesiąca, a jednocześnie, że umowa wygaśnie 30 listopada. Powoduje to sprzeczność, gdyż termin miesięczny upływa z dniem 2 grudnia!

Równie niefortunne jest drugie pismo, to pochodzące od pracodawcy. Z jednej strony pisze on, że chciałby, by pracownik wystosował ofertę do pracodawcy o zawarcie porozumienia, z drugiej pisze, że czeka na odpowiedź na ofertę (swoją).

Nie ma przeszkód, by zmienić treść wcześniejszego porozumienia, gdyż umowa o pracę jeszcze nie wygasła. Warto jednak pamiętać, iż jeśli z taką inicjatywą wychodzi pracodawca, to on kieruje ofertę zawarcia nowego porozumienia. Nie może żądać od pracownika, by to pracownik złożył taką ofertę. W zasadzie nie ma znaczenia, kto (pracownik czy pracodawca) wychodzi do drugiej strony z ofertą. Dopiero przyjęcie tej oferty jest wiążące dla obu stron.

W każdym razie pierwsze porozumienie powinno zostać zmienione (a ściślej zastąpione nowym), gdyż jest sformułowane w sposób, który może budzić poważne wątpliwości co do chwili wygaśnięcia umowy o pracę. Jeśli pracownik podpisał drugie pismo, to należałoby uznać, że przyjął od pracodawcy ofertę rozwiązania umowy z dniem 30 listopada za porozumieniem stron. Natomiast nie stwarza większych problemów użycie w treści porozumienia wyrazu „wypowiedzenie”. Strony wyraźnie bowiem napisały, że zawierają porozumienie. Poza tym obie strony podpisały to pismo, podczas gdy przy wypowiedzeniu umowy nie jest  potrzebny podpis drugiej strony. Wzór porozumienia można pobrać ze strony Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane