Warunki dopuszczalności kasacji

Pytanie:

"Niedawno zmieniły się warunki dopuszczalności kasacji w procesie cywilnym w zakresie wartości przedmiotu sporu. Czy dopuszczalność kasacji należy rozpatrywać według przepisów dotyczących wartości przedmiotu sporu obowiązujących w dacie wydania wyroku przez sąd II instancji, I instancji, dacie wniesienia pozwu do sądu, czy też dacie wniesienia apelacji lub samej kasacji? Jak regulują to przepisy przejściowe zmieniające dopuszczalność skargi kasacyjnej (poprzednio kasacji)?"

Odpowiedź prawnika: Warunki dopuszczalności kasacji

Skargę kasacyjną wprowadziła do kodeksu postępowania cywilnego Ustawa z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie kpc oraz Ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Weszła ona w życie (wraz zatem z przepisami o skardze kasacyjnej) 6 lutego 2005 r. Przepisy przejściowe ustawy nowelizującej przewidują, że  sprawy wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy toczą się od tego dnia według przepisów tej ustawy, z tym że do złożenia i rozpoznania kasacji od orzeczenia wydanego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, a także do odmowy przyjęcia jej do rozpoznania, stosuje się przepisy dotychczasowe. „Stare” przepisy kpc dotyczące kasacji należy zatem stosować do spraw zakończonych orzeczeniem (II instancji), które zapadło do dnia 5 lutego 2005 r.

Znowelizowana treść kpc w zakresie dopuszczalności wniesienia skargi kasacyjnej przewiduje, iż skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż pięćdziesiąt tysięcy złotych, w sprawach gospodarczych - niższa niż siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, a w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - niższa niż dziesięć tysięcy złotych. Jednakże w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawach o przyznanie i o wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Na podstawie powołanej normy wypada uznać, że decydującym miernikiem wartości, od której uzależnione będzie skuteczne – lub nie – złożenie skargi kasacyjnej jest wartość przedmiotu zaskarżenia, która będzie oznaczona w treści skargi kasacyjnej. Innymi słowy, będzie to oznaczony określoną wartością majątkową zakres merytoryczny, w którym zaskarżony będzie wyrok sądu II instancji. Dla przykładu: jeżeli wyrok sądu II instancji zasądził w sprawie gospodarczej 100.000 zł, a zaskarżeniu ma ulec wyrok jedynie w zakresie kwoty 50.000 zł, to skarga kasacyjna będzie niedopuszczalna i ulegnie ona odrzuceniu. Natomiast skarga będzie dopuszczalna, gdy w opisywanym przykładzie zaskarżeniu skargą kasacyjną ulegnie wyrok sądu II instancji w całości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • bryzunia 2014-03-08 16:28:56

    W czerwcu 2011 Sad Rejonowy I Instancji wydal postanowienie dotyczace podzialu spadku miedzy wdowe i 4-ro dzieci. Spadek podzielono w proporcjach 1/4 dla wdowy i po 3/16 dla dzieci. Wdowa wniosla apelacje i Sad II Instancji odebral dzieciom 70tysiecy ze spadku. Czy mamy prawo wnisc skarge kasacyjna. Sad II instancji poinformowal nas, ze poniewaz jest tylko 70 tys.nie mozna wnisc skargo kasacyjnej,ktora wymaga roznicy 150tys??? Nierozumiem? Ile mamy wynosic strata -roznica w naliszeniu niekorzystnej sumy nie mniej niz 50 tys...czy 150 tys????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika