Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Postępowanie przed sądem pracy

Pytanie: Postępowanie toczy się przed sądem pracy. Pełnomocnik pozwanego pracodawcy zgłosił dowód z przesłuchania kierownika pozwanego pracodawcy w charakterze strony. Czy jeżeli osoba ta dostanie z sądu wezwanie do osobistego stawiennictwa ma obowiązek stawić się? Czy osoba ta po przesłuchaniu przez sąd będzie miała obowiązek odpowiedzieć na pytania powoda (zwolnionego na podstawie art. 52§1 pkt 1 pracownika)? W sprawach nieuregulowanych w Kodeksie pracy mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. Czy jednostronnie podpisana notatka przez przełożonego pracownika, iż od pracownika czuć było alkohol jest protokołem w rozumieniu kodeksu cywilnego? Nie przeprowadzono badania trzeźwości, nie było świadków. Notatka ta nosi datę soboty, w której sekretariat firmy był nieczynny, musiała być więc sporządzona na domowym sprzęcie komputerowym na czyjeś telefoniczne polecenie. Czy w ogóle nie jest to formalny powód do uznania zwolnienia z art. 52 za niezgodne z prawem? Postępowanie przed sądem pracy toczy się wg kodeksu cywilnego z uproszczeniami. Czy po zamknięciu postępowania dowodowego strony będą miały możliwość w wystąpieniu końcowym odnieść się do zgromadzonego materiału dowodowego, zeznań świadków? Powód (pracownik) nie korzysta z pomocy prawnika i nieznane mu są procedury obowiązujące w sądzie.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli w toczącym się postępowaniu czy to strona postępowania, czy to świadek otrzyma wezwanie sądu do osobistego stawiennictwa, to oczywiście stawiennictwo to jest obowiązkowe. W przypadku świadka sąd może zastosować nawet środki przymusu (w razie niestawiennictwa może na świadka nałożyć grzywnę, a jeżeli to nie poskutkuje, to nawet przymusowo doprowadzić). Jeżeli chodzi o stronę, to w pierwszej kolejności należy pamiętać o konsekwencjach, jakie może wywołać jej niestawiennictwo (np. możliwość orzeczenia wyroku zaocznego) oaz o przepisie, zgodnie z którym w razie nieobecności strony na rozprawie przewodniczący lub wyznaczony przez niego sędzia sprawozdawca przedstawia jej wnioski, twierdzenia i dowody znajdujące się w aktach sprawy. Wynika z tego, iż strona w pewnym sensie może być stratna, gdyż sama pozbawia się możliwości udziału, a co za tym idzie uzupełniania i uściślania swoich wypowiedzi przed sądem. Proszę jednak pamiętać, iż zawiadomienie o wyznaczeniu rozprawy i wezwanie na rozprawę stron postępowania nie pociąga za sobą obowiązkowego stawiennictwa na rozprawie. Jeżeli więc strona jest w sposób właściwy zawiadomiona rozprawa odbywać się będzie w nieobecności stron; ich obecność ma więc charakter fakultatywny. O tym, czy strony mogą sobie wzajemnie zadawać pytania zadecyduje sąd, choć w postępowaniu cywilnym nie jest to praktykowane. Ustaleniu stanu faktycznego ma służyć przesłuchanie stron dokonane przez sąd. Nie wydaje się, aby sąd uciekał się do niekonwencjonalnych rozwiązań. W przypadku spraw z zakresu prawa pracy postępowanie toczy się zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, który przewiduje szereg odrębności Postępowanie z zakresu prawa pracy jest w dużej mierze "bardziej przychylne" pracownikowi. Proszę pamiętać - między innymi - o treści artykułu 466 kpc, który stanowi, iż pracownik działający bez adwokata lub radcy prawnego może zgłosić w sądzie właściwym ustnie do protokołu powództwo oraz treść środków odwoławczych i innych pism procesowych, a także poprawki i uzupełnienia tych pism. Należy pamiętać także o przepisie, zgodnie z którym jeżeli strona bez usprawiedliwionych powodów nie wykona w toku postępowania postanowień lub zarządzeń, sąd może skazać ją na grzywnę według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka i odmówić przyznania kosztów lub zastosować jeden z tych środków; nie może jednak nakazać przymusowego sprowadzenia jej do sądu. Gdy stroną tą jest jednostka organizacyjna, grzywnie podlega pracownik odpowiedzialny za wykonanie postanowień lub zarządzeń, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika lub niemożności jego ustalenia - kierownik tej jednostki. O tym, czy strony będą mogły wygłosić oświadczenia rozstrzyga sąd (podobnie zresztą jak o podjętych środkach dowodowych). Oznacza to, iż nie ma oczywiście przeszkód, by strony zgłaszały wnioski między innymi o możliwość wygłoszenia oświadczenia końcowego, nie jest to jednak praktyka polskich sądów. Przemówienia końcowe są charakterystyczne dla systemów prawnych anglosaskich. Ani kodeks pracy, ani kodeks cywilny nie wskazuje jak powinien zostać sporządzony ewentualny protokół. Protokół ma być pismem o charakterze opisowym (stwierdzającym sytuację).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Postępowanie przed sądem pracy

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 6
  • 1
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Postępowania z zakresu prawa pracy

    Jakie akty prawne regulują postępowanie przed sądami (I i II instancji) w zakresie rozstrzygania spraw dotyczących prawa pracy oraz dotyczących kasacji przed Sądem Najwyższym?

  • Tok instancji po wyroku Sądu Najwyższego

    Przegrałem sprawę z mojego powództwa w sądzie rejonowym - sądzie pracy, w której wartość przedmiotu sporu wyniosła 10 000 zł. Apelacja powoda została oddalona. (...)

  • Znaczenie zasady res iudicata

    Jakie znaczenie w postępowaniu przed sądem cywilnym ma zasada res iudicata?

  • Wniosek o uchylenie kary nagany

    Pierwszą sprawę miałam w Sądzie Pracy w Gdańsku, po orzeczeniu wyroku złożyłam apelację i otrzymałam zawiadomienie o rozstrzygnięciu sporu w Sądzie Pracy w Gdyni. (...)

  • Instytucja oskarżyciela posiłkowego

    Okręgowy Inspektorat Pracy złożył wniosek do sądu rejonowego o ukaranie pracodawcy - oszusta, a pokrzywdzeni otrzymali informację z Okręgowego Inspektoratu Pracy, że (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane