Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Prawa przysługujące pracownikowi na podstawie długości zakładowego stażu pracy

Pytanie: Jakie prawa przysługują pracownikowi na podstawie długości zakładowego stażu pracy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zakładowy staż pracy – jest to okres zatrudnienia tylko w jednym zakładzie pracy. 

Zakładowy staż pracy ma znaczenie przy  ustalaniu okresów wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia takich umów jest uzależniony od zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi: 

- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 

- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, 

- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.    4

Kodeks pracy nie definiuje pojęcia zatrudnienia u danego pracodawcy. W piśmiennictwie prawniczym i orzecznictwie sądowym pojawiły się w związku z tym rozbieżności. Nie jest jednoznaczne czy chodzi tu o ostatnie, nieprzerwane zatrudnienie u danego pracodawcy czy też o sumę okresów zatrudnia u danego pracodawcy, pomiędzy którymi występowały przerwy. W uchwale z dnia 15 stycznia 2003 roku, sygn. III PZP 20/02, Sąd Najwyższy uznał, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Oznacza to, że przy ustalaniu zakładowego stażu pracy dla celów wypowiedzenia, należy zsumować wszystkie dotychczasowe (poprzednie) okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy bez względu na sposób ich ustania i długość przerw pomiędzy poszczególnymi stosunkami pracy. 

Od zakładowego stażu pracy uzależniona jest także wysokość odprawy pośmiertnej (art. 93 k.p.). Przysługuje ona członkom rodziny w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. W zależności od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi ona:

a) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,

b) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,

c) sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat. 

Kolejnym świadczeniem przysługującym pracownikowi a uzależnionym od zakładowego stażu pracy jest odprawa pieniężna w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90 poz. 844) odprawa powinna zostać wypłacona w wysokości: 

-  jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,   

- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat, 

- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat. 

Przy ustalaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy bierze się pod uwagę tylko okresy zatrudnienia u pracodawcy, który rozwiązał stosunek pracy w trybie ustawy. Liczą się przy tym wszystkie okresy zatrudnienia u niego, niezależnie od rodzaju umów o pracę i przerw między nimi. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 15 stycznia 2003 roku, sygn. III PZP 20/2002. 

Dłuższy zakładowy staż pracy ma także wpływ na dłuższą ochronę przed zwolnieniem bez wypowiedzenia z przyczyny nie zawinionej przez pracownika jaką jest  choroba.  Na podstawie art. 53 par. 1 k.p., pracownik, który ma staż krótszy niż 6 miesięcy, jest chroniony przed zwolnieniem podczas zwolnienia lekarskiego nieprzekraczającego 3 miesięcy. W sytuacji, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, pracodawca nie może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia przez czas pobierania: 

- wynagrodzenia za czas choroby (art. 92 kodeksu pracy), 

- zasiłku chorobowego, 

- świadczenia rehabilitacyjnego przez 3 miesiące. 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Prawa przysługujące pracownikowi na podstawie długości zakładowego stażu pracy

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Magda

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
  • Artur

    ocena usługi:

    Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
  • Maria

    ocena usługi:

    porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
  • Maria

    ocena usługi:

    porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • D.Schaffner

    ocena usługi:

    Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
  • Formiga

    ocena usługi:

    Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
  • mirek

    ocena usługi:

    Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
  • gabriela

    ocena usługi:

    porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
  • Łukasz

    ocena usługi:

    Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
  • Jacek

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Zbigniew

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane