Prawo pracownika do trzynastki

Pytanie:

"Zakładowy regulamin wynagrodzenia stanowi, iż pracownikowi należy się nagroda roczna (trzynastka) po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Pracownik był zatrudniony w bieżącym roku do dnia 30 czerwca. Z końcem marca wypowiedziano pracownikowi umowę o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia i zwolniono z obowiązku świadczenia pracy. Czy w takim przypadku pracownikowi należy się trzynastka?"

Odpowiedź prawnika: Prawo pracownika do trzynastki

Ustanowienie takiej regulacji w regulaminie wynagradzania powoduje, że pracownik po spełnieniu przesłanek w nim określonych ma roszczenie względem pracodawcy o wypłatę nagrody rocznej.

Podkreślić należy, że w okresie wypowiedzenia pracownik nadal pozostaje w stosunku pracy i jest zobowiązany do jej świadczenia. Pracodawca zgodnie z przyjętym poglądem może pracownika z takiego obowiązku świadczenia pracy zwolnić. Jeśli to uczyni pracownik nie będzie zobowiązany do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy.

W pytaniu zostało użyte stwierdzenie "po przepracowaniu". Wymaga ono właściwej interpretacji. W okresie, w którym pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy nie wykonywał pracy, a zatem nie pracował, choć pozostawał w stosunku pracy z pracodawcą. Poza tym regulamin wynagradzania, przewidując dodatkowe nagrody wprowadza uregulowania korzystniejsze dla pracownika niż wynikające z kodeksu pracy, gdzie minimum jest otrzymywanie wynagrodzenia, a ewentualne nagrody pracodawca może przewidywać w umowie o pracę lub regulaminie.

Słowo "przepracowanie" zawiera w sobie element wykonywania jakiś czynności. W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nie zostają wykonywane żadne obowiązki na rzecz pracodawcy. Pracownik w tym okresie - co jest dla niego korzystne - otrzymuje wynagrodzenie, mimo że nie jest zobowiązany świadczyć pracy na rzecz pracodawcy. Jeżeli nie ma innej interpretacji tego postanowienia wyrażonej w regulaminie, wydaje się, że pracodawca ma prawo odmówić wypłaty nagrody rocznej, a pracownik nie ma względem pracodawcy roszczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Katarzyna 2011-11-17 11:49:49

    Witam. Chciałam zapytac czy jesli byłam na stażu od 09.08.2010-28.07.2011, i od 01.08.2011-31.12.2011 r. zostałam zatrudniona na pełen etat w tym samym zakładzie pracy, jakie świadczenia mi przysługuja i czy mam prawo do tzw. trzynastki???? Bardzo dziekuje za pomoc i odpowiedź


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika