Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Przesłanki nabycia nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

Pytanie: Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Problematyka nabywania przez nauczycieli świadczeń kompensacyjnych została uregulowana w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że z przedmiotowego świadczenia mogą skorzystać nauczyciele zatrudnieni w:

1) publicznych i niepublicznych przedszkolach,

2) szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,

3) publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i placówkach, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (m.in. młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii oraz placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania). Jak wskazała Inetta Jędrasik Jankowska omówiony wyżej „Przepis wskazuje, że prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego mają nauczyciele zatrudnieni w wyżej wymienionych placówkach, jeśli są zatrudnieni w tych placówkach bezpośrednio przed nabyciem prawa.”1 Oznacza to, że jednym z warunków starania się o świadczenie kompensacyjne przez nauczyciela jest pozostawanie w stosunku pracy przynajmniej do dnia nabycia prawa do tego świadczenia.



Zgodnie z art. 4 omawianej ustawy świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:

1) osiągnęli wiek:

a) 55 lat - w latach 2009-2014;

b) 55 lat w przypadku kobiet i 56 lat w przypadku mężczyzn - w latach 2015-2016;

c) 55 lat w przypadku kobiet i 57 lat w przypadku mężczyzn - w latach 2017-2018;

d) 55 lat w przypadku kobiet i 58 lat w przypadku mężczyzn - w latach 2019-2020;

e 55 lat w przypadku kobiet i 59 lat w przypadku mężczyzn - w latach 2021-2022;

f) 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn - w latach 2023-2024;

g) 56 lat w przypadku kobiet i 61 lat w przypadku mężczyzn - w latach 2025-2026;

h) 57 lat w przypadku kobiet i 62 lata w przypadku mężczyzn - w latach 2027-2028;

i) 58 lat w przypadku kobiet i 63 lata w przypadku mężczyzn - w latach 2029-2030;

j) 59 lat w przypadku kobiet i 64 lata w przypadku mężczyzn - w latach 2031-2032;

2) mają okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o emeryturach i rentach z FUS”, wynoszący 30 lat, w

tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1 (wymienionych wyżej placówkach), w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;

3) rozwiązali stosunek pracy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Przesłanki nabycia nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
  • zofia-ewa

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  • Sylwka

    ocena usługi:

    Profesjonalna, zrozumiała opinia
  • Magdalena

    ocena usługi:

    Godne polecenia.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • HONKI

    ocena usługi:

    Usługa znakomita.
  • Arkadiusz

    ocena usługi:

    Jak zawsze PROFESJONALNIE !
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Robert

    ocena usługi:

  • Mariusz Wierzchowski

    ocena usługi:

    Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Kazimiera

    ocena usługi:

    bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
  • Adam Skorupski

    ocena usługi:

    Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane